pechy

Prosím o pomoc s úkolem na matematiku.

Auto ujelo za 1 a 1/3 hodiny 66 a 2/3 km. Kolik km by auto ujelo za 2 a 3/4 hodiny při stejné průměrné rychlosti.
Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
bolak

Buď tak jak ríkají oni nebo pokud byste mohli používat kalkulačku, tak si spočítáš průměrnou rychlost za hodinu, což je hádám 50km/h a vynásobíš to tím druhým časem 2,75. Pak by mělo vyjít nějakej 137,5 km.

Je to podle vzorce v=s/t nebo taky s=v*t, kterej si mimochodem ani nemusíš pamatovat, stačí vědět že rychlost se měří v kilometrech za hodinu a vzorec je na světě.

Další odpovědi
Michal Kole

obyčejná trojčlenka

stačí si hodiny převést na minuty, aby to bylo celé číslo a to samé u kilometru

Pozor: u hodin se jedná o šedesátkovou soustavu a u udráhy o desítkovou (dekadickou)

Ono by teoreticky šlo do trojčlenky dosadirt i čísla reálná (zlomek), ale už to vyžaduje vyšší matematickou představivost

1/3 z hodiny je 20 minut (60minut / 3)
2/3 a 66 km je jako (2/3) + 66 km

pokud jsem to napsal blbě pochopitelně, napiš mi na michal.kolesa@seznam.cz pokusím se to vysvětlit jinak a lépe

2/3 z kilometru

quentos

čím delší doba, tím větší ujetá vzdálenost ⇒ klasická přímá úměrnost, lze řešit pomocí trojčlenky. Nalevo přijde čas, napravo vzdálenost, ovšem nejdřív je záhodno si ta příšerná smíšená čísla převést na přijatelnější tvar.

mosoj

Všichni píší že domácí úkoly neřeší.
Příklad lze vypočítat velmi jednuše, mírně nepřesně a pomocí zlomků velmi přesně.
Princip spočívá v tom že si spočteš kolik km ujelo auto za jednu minutu a to potom vynásobíš 165 min ( 2×60 + 45 min).

Myslím si že tobě jde o ty zlomky.

  1. 1 + 1/3 hod = 60+60/3 = 80 min
  2. 66/1 + 2/3 = 200/3 km
  3. nyní vydělíš 200/3 : 80 = 200/3 × 1/80 = 200/240 = 5/6
  4. 5/6 km ujelo auto za 1 min

5. 2 + 3/4 hod = 120 + 45 = 165 min
6. 165 × 5/6 = 825/6 = 137,5 km

Auto ujelo za 1 a 1/3 hod 137,5 km