KristýnaN

Prosím o pomoc s jedním příkladem :) Předem píšu,že se nejdná o domácí úkol!Děkuji moc všem,kdo mi s tím pomohou ;)

Na jakou teplotu se ohřeje voda o hmotnosti 0,4 kg a počáteční teplotě 20°C,dodáme-li jí 30 kJ tepla?

Nejlepší odpověď
Alesh

vyžiju s rovnicí Q = c * m * delta t
c vody = 4 180 J/kg/K
delta t = Q / c / m
delta t = 30000/4180/0,4 = 17,94°C
t2 = t1 + delta t
t2 = 20 + 17,94 = 37,94°C
Doplňuji:
@ barbakan: soudruhu, soudruzi neudělali chybu, jen použili každý jinak přesnou měrnou tepelnou kapacitu vody: já 4,18 KJ/kg/K, ostatní soudruzi 4,2 KJ/kg/K. Proto ta mírná nuance ve výsledku.

Další odpovědi
chudst

Mimo vasich hodnot jeste potrebujeme znat mernou tepelnou kapacitu vody, jez je dana v tabulkach – zhruba je to pokud se pamatuji 4,2kJ/kg. Predpokladam, ze nemusite nic prevadet, takze jen dosadite do nasledujici rovnice:

Q = m * c * (t1-t2)
30 = 0,4 * 4,2 * (t1–20)
30 = 1,68t1 – 33,6

63,6=1,68t1

t1 = 37,85

Doplnena: ale tak panove, nemuzete to postnout o chvilku driv, at se s tim clovek nedela? XD
Doplňuji:
barbakan: predpokladam, ze pri mem zaokrouhlovani z 4 180 J/kg/K na 4,2kJ/kg/K. Alesh to ma presnejsi, ale pro skolni priklady je snad i me zaokrouhleni tolerovatelne.

mosoj

Počítej lidsky a s úvahou. Na vzorečky je vždycky dost času!!

Specifické teplo vody je 4,2 kJ/kg/oC
Na 0,4 kg je 4,2×0,4 =1,68 kJ/oC
(Specifické teplo je množství tepla které musím dodat látce o hmotnosti 1 kg aby jeho teplota stoupla o 1oC.)

Dodala jsi 30 kJ tepla. Teplota se ti tedy zvýší o 30/1,68 =17,857oC

Protože počítám na jedno desetinné místo výsledek je přesný na jedno desetinné místo.

Počáteční teplota je 20oC + 17,857 = 37,857oC
je výsledná teplota.

Výsledek bude přesný na tolik desetiných míst na kolik počítáš.
Jo a klidně si dej do domácího úkolu.

Michal Kole

Použil bych vzorec Q= mc(T1-T2) a do něj dosadil a trochu matematicky upravil

anonym

Kurňa,dva vypočítané příklady a dva různé výsledky! Kde se,soudruzi ,stala chyba ?