gecco

Prosím jaké jsou vaše osobní zkušenosti se psy plemen Fila, Kavkazan, Bernský?

Chci si pořídit psa pro roli kamaráda a hlídače (oplocený pozemek něco málo přes 4000 metrů čtverečních, v sousedství je několik desítek chatiček využívaných zejména o víkendech, jinak jde o téměř samotu).
Chci, aby pes byl samostatný a natolik sebevědomý a zdatný, aby si dokázal teritorium uhájit, na druhou stranu aby zbytečně neštěkal a nepobíhal jako šílenec okolo plotu při spatření kohokoli nebo čehokoli, pokud možno ne loveckého, protože v místě lze předpokládat běžný výskyt nejen hlodavců, ale i třeba kun nebo koček (tak abych nemusel každou chvíli zahrabávat mrtvolku). Také bych rád, aby pes mohl pobývat celoročně mimo vytápěné objekty, klima je pro Česko běžné (ani Šumava, ani Palava).
Z výběru mi, prozatím, vyšli – brazilská fila, kavkazský pastevecký a bernský salašnický, bohužel ani mezi známými nemám žádného chovatele některého z těchto plemen.
Pokud jde o mne – nikdy jsem psa neměl (z důvodu nedostatku času), ale se psy si rozumím a jako důkaz tohoto sebevědomého tvrzení uvádím fakt, že několik let jsem fungoval jako pomocný učitel na cvičáku, zejména jako figurant (zadržení, vyhledávání-stopa, vyhledávání-v troskách), se psy běžně komunikuju.
Minulou otázku na toto téma mi někdo smazal (zřejmě si přečetl jen nadpis), takže se pokouším o její reformulaci a už předem děkuji všem, kteří toto dočetli až do konce.

Doplňuji:
iceT → nemáš tak docela pravdu, většina plemen psů je dosavadním chovem nějak determinovaná.
Třeba služební psi jsou, jestliže víš, jak s nimi jednat (a nemají speciální výcvik), naprosto manipulovatelní. Na druhou stranu lovečtí (chovaní k samostatnosti), jsou často v některých situacích nezvladatelní (jezevčík, erdel, foxík).
A třeba retrívři (nebo labradoři), jak mi teď docvaklo (psal jsem to Zzzzz), jsou bezva kamarádi, jenže samostatně neuhlídají nic, s takovým – naprosto cizím, psem, se můžu klidně pomazlit.
Kapka → jo, právě proto se spíš zaměřuju na kavkazana a filu, nechci psa, kterého jeho 50 (80) kilo neochrání před zfetovaným zlodějem, bohužel takoví tu jsou
Zzzzz → retrívra ani nezmiňuju, to je mazel, slušný ochránce v případě napadení pána v jeho přítomnosti, ale jako hlídači jsou vysloveně na zabití (nebo na hov..). A neboj, ometače prachu si opravdu nehodlám pořídit. Mimochodem – tím „poníkem“ jsi mne inspirovala, fila mne může z hospůdky nosit, ne jen vodit, domů (dělám si legraci, pochopitelně, žádný pes nemá rád ožralého pána).
Drape → houby s octem, nepsal jsem velikost pozemku, na kterém se pes může proběhnout a tak se zbavit pána (nebo pán psa), ale velikost pozemku, který potřebuju ohlídat (pro přesnější info, je to přibližně 60 × 70 metrů), o psech opravdu něco vím.
Agneto → dík, Drap je sice vševěd, ale poněkud rychleji píše, než myslí.

Nejlepší odpověď
kapka

Sousedi mívali nejdřív psa a fenu bernského sal. psa. Přiměřeně štěkali na kolemjdoucí, respekt vzbuzovali, ale myslím, že by ve skutečnosti člověku neublížili. Byli to mazlové, jakmile člověk přišel k nim za branku. Dobře vycházeli s ostatními zvířaty. Pes byl jen trošku ostřejší na cizí psy.
Teď mají fenu kavkazana. A ten povahový rozdíl tam je vidět. Jednak jim vyhubila všechny staré kočky, co byly zvyklé na hodné berňáky. A když byla špatně zabezpečená a dostala se nějak za branku, napadala kolemjdoucí a to fakt naostro, kousla. A to i dítě. Ne že by člověka vyloženě roztrhala, ale prostě trochu kousla a hlavně teda nahnala strach. Kousla takhle jednu sousedku a taky mýho syna, jen co já vim. Majitelka na ni byla pěkně naštvaná, víc jak já
Doplňuji:
A sakra, proč se nevložilo vsechno, co jsem napsala? Takže pokračování… Byla naštvaná, protože na tohle nebyla u bernaku zvykla. Dalsi lidi tady kousek měli zas fily. Pěkný bestie. Pokousali by, jakmile by jim někdo strčil ruku pres plot. Ještě s jednou filou jsem se setkala a bylo to to samý, byla ostrá. Každý pes je jiny, ale tady bych spis spolihala na to, ze to jiny nebude. Fila a kavkazan ostřejší, bernak mazel, co hlídá štěkáním.

Další odpovědi
Drap

Podle tvého dotazu lze soudit, že tvoje vědomosti o výchově psů jsou minimální. Z uvedených plemen si pořiď snad jen Bernského salašnického psa. Jsou to pohodáři , oddaní a mírumilovní. Ale i tak se budeš muset hodně učit. Pozemek 4000 m nic neznamená, je to stejné, jako kdyby byl pozemek jen 200 m. Se psem musíš chodit ven , věnovat se mu, vychovávat a připravit mu dostatek aktivit.

iceT

Osobní zkušenost jiného pejskaře ti bude asi nanic,protože dle mého názoru je každý jedinec daného plemene jiný,stejně jako nejsou povahově stejní dva lidé.
Doplňuji:
no já jsem to nemyslela zrovna jen na psy,mám doma B.smithi,což má být mimořádně klidný druh,a zrovínka ta co mám doma,zvedá nohy,jen se k ní něco přiblíží,takže asi tak.

zzzzz

Ten salašnický je sice krásný, má ho sestřenice, je obrovský a hodný k lidem, ale moc neposlouchá a to ho cvičí, je to spíš mazel, nic by neohlídal. Jde z něj strach jen na první pohled, ale když mu řekneš „ná“ tak vrtí ocasem ☹

Fila je krásná a velká, před hoooodně lety ji jeden kámoš měl, byla moc poslušná, fakt na slovo, ale byl to skoro poník:-)))

Toho třetího ani neznám:-)))

Já mám retrívra a je poslušný, jen by nic neuhlídal, je celoročně venku, je to hlavně o tom jak ho zvykneš, pokud si teda nepořídíš mikropsa Joršira nebo tu čivavu:-DDD

Redy má novou dogu, je z ní nadšená:-)))

repetelka

Já bych to viděla na kavkazáka. Je otužilý, sebevědomý a samostatný. S těmi zvířátky to bude horší, taková fila i kavkazec většinou zlikvidují všechno, co jim vleze na svěřené území.
Fila je míň vhodná na celoroční pobyt venku (jemná, krátká srst a původ
z Brazílie) a potřebuje víc kontaktu s majitelem. Není to prostě samostatný pastevec, který není tak fixovaný na páníčka. Také je víc temperamentní a uštěkaná, takže to pobíhání okolo plotu a štěkání by u ní asi hrozilo. Fila také bývá dost často cholerická až agresivní, chce to opravdu dobře zvládnout výchovu. Původně jsou určeny k hlídání haciend a rozlehlých pozemků, ale mají i výrazný lovecký pud. Používají se k lovu divočáků a kočkovitých šelem (a byly zneužívány k honu na uprchlé otroky) takže to v tom plemeni stále je. Fily prostě k tomu byly vyšlechtěny z mnoha plemen cíleným křížením.

Berňák je dobrosrdečné plemeno, takový původně selský nádvorní pes, který tahal kdysi mlékařské vozíky a polehával na dvoře. On zaštěká, ale neublíží.
To by vám ale mohlo i vyhovovat, jen tento rys tohoto plemene nesmí znát i případný nezvaný návštěvník. Ten se se psem skamarádí a vyloupí barák natotata. To by u kavkazce neprošlo. 🙂

redy

Povaha – doga, přátelská,milá a přítulná vůči majitelům,zvláště pak k dětem,zdrženlivá k cizím.Požadován je sebejistý,neoh­rožený,snadno ovladatelný a učenlivý doprovodný a rodinný pes,kterého lze jen obtížně vyvést z míry,bez projevů agresivního chování.

Kapka- nesouhlasím, jestliže ta fila byla vostrá není to chyba toho psa,nemusí to bejt ani chyba majitele. Ale křížením a potažmo vyděláváním peněz.Tyhle rádoby chovatelé bych posadila do křesla,a strčila šňůru do zásuvky. ☹
Jinak se omlouvám, vím že vy o voze, a já o koze :)

Agneta

Drap >>> řekla bych, že ten pozemek je dost velký na to, aby to tomu psovi mohlo stačit, že by právě nemusel denně mimo:D

zzzzz

Agneto však víš, že Drap je dědvševěd:-))) On ví, i to co neví:-DDD

kapka

Musim se Drapa zastat. Sebevětší pozemek, kde je převážně sám, nenahradí psovi společnou procházku s pánem.

redy

ano 🙂