DestyM

Prosím o kontrolu, zda mám správně napsané jméno na pamětním listě........­...věnuje pamětní list Milošovi Lukšů????

Doplňuji:
Jméno je Miloš Lukšů. S příjmením neváhám, to neskloňuji. Jen to křestní jméno........­...dostávám spoustu rozdílných odpovědí

Nejlepší odpověď
annas

Chybí příjmení v 1. pádě – Miloš se může jmenovat Lukšů, Lukeš, Lukš, Lukša.

Pokud je to Miloš Lukšů, je příjmení nesklonné. Ale u spojení jména a příjmení se zpravidla užívá kratší tvar – Miloši Lukšů.
Doplňuji:
Pravidlo: v češtině nikdy nestojí vedle sebe dvě zakončení -ovi.

Př. Ondřeji Kováčovi, Aleši Novákovi, inženýru Davidu Němečkovi, panu doktorovi Tomáši Svobodovi.

Další odpovědi
Lucijej

Jestli se jmenuje Miloš Lukšů, pak ano.
Ale jestli se jmenuje Miloslav Lukš / Lukša, tak to pak bude Milošovi Lukšovi.
Doplňuji:
No Miloši je lepší, ale klidně může být Milošovi Lukšů.

WeeBear

Po vyskloňování je Miloš podle vzoru muž.
V třetím pádu jsou povoleny dvě možnosti, k mužovi, ale i k muži.

Mně samotné zní lépe muži, každopádně když se koukneme http://www.sklo­novani.cz/muz­sky-zivotny-vzor-podstatneho-jmena-muz/ , tak povoleny jsou podle všeho obě varianty.

annas

Opravdu ve spojení křestního jména a příjmení je správnější užít kratší tvar křestního jména – Miloši Janů, Lukšů.

Zcela jednoznačné je kratší tvar křestního jména u tohoto typu: Vladislavu Bradovi, Pavlu Bezovi.

Ale dej Milošovi, Vladislavovi, Pavlovi.

Můžete si ověřit v Pravidlech.

annas

Ad WeeBear – samozřejmě že jsou správné tvary Miloši i Milošovi – jako muži a mužovi, ale je rozdíl v jejich užívání.

Nejde tedy jen o pouhé sklonování, ale užití správného tvaru právě u spojení křestního jména a příjmení.