Pokročilý

Prosím, nevíte někdo něco Barikádě(1945)od Halase?

Hledám, v knihovnách jsem byla, nemají. Hledám informace na internetu, najdu max 2 věty. Sháním nutně do školy. Každá informace dobrá. Moc prosím a zároveň děkuji ;)
Doplňuji:
Tom004 - tak to jste borec, taky umím napsat do vyhledavače heslo, ale jde o výsledek, který mi to najde že?! A nenašlo mi to nic, co by se dalo použít. A ještě, kdybych si věděla rady, tak tady nelezu ;) Neočekávám, že by jsem se tady dočetla odpovědi na 4 A4, takže logicky, Vy za mě úkoly neuděláte!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Je pravda, že tato báseň nebyla uváděná v učebnicích literatury. Proto jsou i informace strohé.

Barikáda - (původně samostatně, 1945), v níž Halas svým drsným neoslavným způsobem uvítal Pražské květnové povstání.

A to básní ideové, obrazově i slohově odlišnou od ostatní poezie jara 1945; i ve chvíli nejvyšší radosti u Halase „křik hrdla rozdírá".

Motivy stavby barikád, partyzánského odboje, působí ponuře (nelibozvučnost), skládá se ze dvou částí – 1. ticho před bouří, 2. odboj. Zachycuje Němce, partyzány a Rudoarmějce. Sumarizace Pražského povstání.

Další odpovědi:

Zlatý

Trvalo mi 30 vteřin najít co potřebuješ. A navíc, >vzdělání>vysoké školy? Tak to by sis měla umět poradit.
Doplňuji:
Odkaz mi zkopírovat nejde, jsem přihlášen v jedné vědecké knihovně, asi je tam nějaká blokace, tak jsem něco opsal. V normální knihovně asi tato sbírka nebude.
Kniha se jmenuje >V řadě< a její součástí je i báseň "Barikáda". Byla vydána v roce 1948.
Verše sbírky jsou rozděleny do dvou oddílů: Hlídkování a Hrajme dále. Verše 1. od. vznikly v letech 1938-1944 a jejich námětem je těžký čas něm. okupace. Verše 2. od., psané v letech 1945-1948, jsou inspirovány velkými revolučními událostmi těchto let (květen 1945), vzpomínkami na oběti německé bestiality, několik básní je věnováno SSSR (Lenin, 7. listopad, Moskvě k narozeninám) a básníkovým přátelům.
Tedy pokud je to vůbec to co hledáš. Jestli si to už věděla, nebo je to něco jiného, tak budu příště pozornější.

Zlatý

Chtěl jsem to napsat hned, tak to napíši nyní.
Tady opravdu najdeš pouze stručmou charakteristiku ve dvou větách.
Halt to bude chtít navštívit víc knihoven a dílo si přečíst.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.