.m.a.t.a.

Prosím napište chemickou rovnici alkalického kovu s vodou.

Určitý alkalický kov, který při styku s vodou začne okamžitě hořet nafialovělým plamenem.
Je tato reakce exotermická nebo endotermická ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jaký určitý. Sodík nebo draslík. Vzniká vodík ,reakce je natolik exotermická, že uvolněný vodík začne hořet. Rovnici si zajisté napíšeš sama.
Doplňuji:
Jestli máš zájem přidám pomůcku k rozlišení exotermní a endotermní reakce.

Endotermní reakce je reakce do které se musí dodávat teplo aby proběhla. Ve slově endotermní máš slabiku -do- jako dovnitř.

Exotermní, pak musí být reakce při které se teplo uvolňuje.

Vystačil jsem si s tím celý život.

Další odpovědi
quentos

Toto není web na řešení školních úloh.
Psát rovnici tu za vás nikdo nebude, a i kdyby, k čemu vám to bude? Takhle se nic nenaučíte.
Učitel vám to nezadal, abyste to zadali někomu cizímu, nýbrž abyste to vypracovali sami.
Přečtěte si kodex a pravidla formulování a vkládání otázek.