Jirka00

Prosím, mohli byste mi pomoci se slovní úlohou? Vychází mi 7,5 dne, ale kdyby Vám vyšla jinak, napište i postup, děkuji

Dodávka měla být při použití šesti soustruhů splněna za 15 dní. O kolik dní se výroba prodloužila, jestliže po čtyřech dnech byly dva soustruhy odstaveny?

Odpovědi
filipduda

Jeden soustruh by dodávku splnil za 90 dní (6 *15).
Čtyři dny máte k dispozici 6 soustruhů – vykonají práci jako 1 za 24 dní.
Kdyby pracoval stále jen jeden zbývalo by mu 66 dní práce.
Pracují dále však 4, stačí jim tedy pracovat pouze 16,5 dne.
Čtyři dny jsme již pracovali musíme je tedy připočíst (16,5 + 4)
Celkem jsme pracovali 20,5 dne.
Tedy o 5,5 dne déle.