bedunka

Prosím má někdo zkušenost s endoskopickým vyšetřením?

Odpovědi
pusinka50

Je třeba rozlišit, jakou formou se bude vyšetření provádět:

  1. Gastrokopie klasická:

Vyšetření se provádí na lačno po podání přípravku zamezujícího zpěnění spolykaných slin. Pacientovi, který leží při vyšetření na levém boku, je ústy zaváděn zcela ohebný přístroj. Vyšetření není bolestivé, je jen nepříjemné.
Hlubokým a pomalým dýcháním překonáte pocit dávení. Zavřete při vyšetření oči a myslete na něco příjemného. Během vyšetření budete zuby, rty, nebo dásněmi držet ochranný kroužek. Vyšetření netrvá dlouho.

  1. Gastroskopie transnasální:

    Vyšetření se provádí tenkým ohebným videoendoskopem, který se zavádí nosem.

Pacientovi jsou podány nosní kapky a gel usnadňující průchod endoskopu. Jelikož je tato metoda velice šetrná, nejsou podávány žádné uklidňující léky. Pacient je po zákroku schopen ihned se zapojit do své denní aktivity, může tedy po zákroku odjet vlastním autem bez doprovodu.
Přístroj se při průchodu nosem nedotýká jazyka, nedochází tedy k vyvolání dávivého reflexu. Také bolestivost vyšetření je výrazně snížena.

anonym

bedunko, upřesni o vyšetření čeho se jedná. Endoskopů je řada a každý slouží pro vyšetření něčeho jiného. Kdyby ses chtěla podávat na Wiki, tak tam najdeš tato přístroje i vyobrazené.

Příklad flexibilního endoskopu
Endoskop je optický přístroj pro zobrazení vnitřních dutin. Používá se v medicíně, veterinární medicíně a některých speciálních technických aplikacích. Z hlediska provedení rozlišujeme endoskopy na:

zrcátkové
rigidní (tubusové)
flexibilní (fibroskopy)
videoendoskopy
kapslová endoskopie

ponovotná

zřejmě se bude jednat o gastroskopii. ze zkušeností vím, že obecným termínem endoskopické vyšetření, většina lékařů označuje právě gastroskopii. tam bych se jistě neobávala rigidního endoskopu(to by musel být lékař typu josef mengele :) )
vyšetření se provádí přesně jak píše paní/slečna pusinka50. jenom dodám, že vždy se provádí znecitlivění krku spejem xylokain (místní anestetikum). někdy je možné u nespolupracu­jícího pacienta podat lék do žíly na zklidnění-většinou apaurin(diazepam). sama jsem toto vyšetření podstoupila,přes­tože to nebylo příjemné, vydržet se to dalo a nemůžu říct, že by se jednalo o bolestivý zákrok.hodně štěstí