hanulka11

Prosím kdo poradí? Existuje nějaká norma jak daleko od zdi si soused může postavit kurník s výběhem pro slepice?

Začal pěstovat slepice a zápachem a "řevem "slepic dosti obtěžuje.Stavbu nalepil na zeď s námi .
Hřeší na to ,že je to za zdí, tak proto se ptám ?
Je to pro kamarádku , prosím kdo poradí ,díky moc.
Doplňuji:
zde je fotka http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=3136­37662504

Nejlepší odpověď
anonym

Stavební řízení určuje Stavební zákon (Z č. 183/2006), jmenovitě odstupy staveb pak vyhláška č. 501/2006, §25.
Kromě toho i zde 12 odkazů na zdejší odpovědi – viz níže:

Opět chybné dohady:

  1. Dle poslední novelizace už několik let postačuje stavební ohlášení (st. povolení jen na stavby přes 150m2). Bez ohlášení lze jen údržbové práce.
  2. Stavební právo řeší zásadně Stavební úřad (není u všech obecních úřadů, vždy je 1 spádový)
  3. Malé opáčko – odstup sousedních staveb je 7m, přičemž od hranice pozemku min. 2m (což na fotu nesplňuje ani 1 ze stavebníků)
  4. Zákonnými přílohami i k ohlášení jsou jména a kontakty sousedů právě na uplatnění stanoviska či námitek.

Jedna z podmínek je i nutnost, aby byly zabezpečeny všechny ostatní požadavky kladené vyhláškou na stavby pro bydlení, především nesmí dojít ke znemožnění řádné údržby obou sousedních staveb.

Vše další viz odkazy: (plné znění vyhlášky je ve zdroji).
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=odstup%20sta­veb
http://www.project-atelier.cz/sluz­by/stavebni-povoleni.aspx
http://www.uur­.cz/1000-otazek/?action=hes­lo&id=120&IDte­ma=12
http://pravni­radce.ihned.cz/c1-36806840-odstupy-staveb
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/ruzne/sta­vebni-zakon-a-stavby/7881-minimalni-vzdalenost-stavby-od-hranice-pozemku.html
http://www.ces­kestavby.cz/po­radna/vzajemne-odstupy-staveb-pro-bydleni-6554.html
http://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/finance/pra­vo/dejte-si-odstup-sousede_19336.html
http://www.horni-slavkov.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2009050001
http://www.cad­wiki.cz/Minimal­ni-vzajemny-odstup-staveb.ashx
http://www.do­mika.cz/builder/za­sady%20umiste­ni%20stavby.htm

(Důležitá poznámka: Pozor na chybné odpovědi místních „všeználků“, i v oněch 12 zdejších odkazech je jich řada.)
P.S. Zůstává s podivem, že i největší rekordman ( 14 402 odpovědí), nedokáže čerpat z již starších a užitečných příspěvků.
Doplňuji:
ad JájsemRaibek – sice neprudíš, jen se mýlíš, viz odkaz na §103:
http://portal­.gov.cz/app/za­kony/zakonPar­.jsp?page=1&id­Biblio=62549&rec­Show=107&nr=183~2F2006&r­pp=100#parCnt

Ani osobní zkušenost nemusí být vždy správná – buď byla před novelizací Stavebního zákona, ale také může jen popisovat nezákonný postup Stavebního úřadu.
V právu neplatí subjektivní názory, ale strohá litera zákona, tak si nekaž kredit, jako Drap a jemu podobní.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-501

Další odpovědi
Drap

Pokud je to pevná stavba, tak by měl vydat povolení stavební úřad. Zřejmě žádný zákon nezakazuje, že by výběhb s kurníkem nemohl být přímo na hranicích pozemku. Na drumé straně by vlastník neměl být obtěžován nadměrným hlukem ani zápachem. Pokud v příslušné lokalitě nani zakázan chov domácího zvířectva, tak je to vždy značně problematické. Většinou se takový problém řeší dlouhodobě a pokud neni možná dohoda, tak se většinou nic nevyřeší, jen se zhorší sousedské vztahy.
Doplňuji:
Samozřejmě že si může podat stížnost na příslušný obecní úřad. Řešení však ani tam nenajdou snadno. Vždy je problém určit co je nadměrný a obtěžující zápach a hluk. Ani mření HS, toto převážně nepotvrdí.
Setkal jsem se osobně s několika dosti podobnými případy. Nikdy jsem nezaznamenal uspokojivé urovnání. Ba naopak. Většinou to vedlo k nákladům a k podstatnému zhoršení sousedských vztahů

Zdroj: zkušenost

anonym

Hanulko, narušení sousedských vztahů se tu probíralo už mockrát. Zadej si heslo do šedé lišty a podívej se na předchozí odpovědi. Řešení tam najdeš. Pokud soused obtěžuje jiného souseda (a obtěžování chovem slepic a pachem, který takovýto chov provází sem patří také), tak porušuje de facto zákon. Obrať se na příslušný obecní nebo městský úřad a podej si oficiální stížnost. Úřad by měl viníka předvolat, záležitost prošetřit a vyvodit z ní patřičné závěry.
Pravdou je, že řada mezisousedských sporů končí u soudu. Pokud ale soused jedná bezohledně, nezbude nic jiného, než situaci začít řešit.

iwrana

Dříve měli lidé na vesnici kromě slepic ještě králíky,kachny,hu­sy,prasata,ko­zy,ovečky,něk­do i krávu.Nikomu to nevadilo,sousedé se navštěvovali,po­máhali si.Také pozor na to,aby vaše kamarádka při vývinu politické situace u nás, ještě ráda také slepičky třeba v důchodu nechovala,

JájsemRaibek

Nechci prudit fundovanou odpověď Dr.axla, ale dle mého názoru je i u tohoto přístřešku st. povolení, jelikož je to součást stavby. Trámy jsou pevně spojeny se stávající stavbou.
Nedávno kamarád řešil posezení u domu, které vypadá podobně. Na doporučení st. úřadu pokud nijak nezakotví 4 svislé trámy co drží přístřešek, ani jinou část přístřešku s domem u kterého posezení stojí, není třeba ničeho. Pouze malý náčrt a tím je hotovo. Pokud by však cokoli z přístřešku byť jen L profilem spojil s domem, bylo by třeba zahájit řízení.

Mc Merkurion

podle fota toho moc teda nevidím,jen že má u zdi výběh,jestli je to na vesnici,tak na co si stěžuje,tam se slepice chovali odjakživa a štěkání psů a podobné věci se zde neberou jako obtěžování,když chce mít klid,ať se odstěhuje do města

anonym

Oprava v doplnění odpovědi – stavby podléhající stavebnímu ohlášení (což je i tento případ) řeší §104 SZ.
Tedy nikoliv stavební povolení, jak chybně uvádí Drap, stejně jako 1. krok vede na Stavební úřad a ne na OÚ.
SÚ též pak řeší následné správní řízení. Pokud totiž stavebník nepodal povinné stavební ohlášení, jedná se o černou stavbu, u níž může SÚ nařídit odstranění a navrch dát pořádnou pokutu.

Drap

Zase blbě čteš. Psal jsem o povolení v souvislopsti s pevnou stavbou. Když jsem to psal nebyl ještě vložen obrázek. Po shlédnutí obrázku, je jasné, že se o žádnou stavbu nejedná. Je to jen ohrzený výběh a v něm umístěný dřevěný kurník. K tomu neni třeba ani povolení , ani ohlášení.

hanulka11

otázku jsem uzavřela a kdo má možnost zavřete i k ničemu vedoucí diskuzi- děkuji.

Drap

Podle toho co uvádí Dr Axl je tedy nutné zbourat všechny řadové zástavby, včetně všech starších městských zástaveb kdy jsou jednotlivé domy stavěny jeden vedle druhého, často i se společnou zdí.
Litera zákona je sice dána, ale v praxi to nebývá , obvzláště takovýchto případech, nijak snadné.

anonym

Napřed si přečti znění! Tam by ses snadno dozvěděl, že řadové domky a uliční zástavba mají jiné zařazení , než samostatné stavby. Z obrázku v příloze je jasné, že jde o RD s parcelou.
Místo plytkých emocí se věnuj raději jednoduchým faktům.

Drap

Z obrázku v příloze je též jasné, že i původní zástavba před vybudováním kurníku je spojená.

anonym

A přestaň vkládat 7-minásobné obtěžující spamy v diskuzi!

Drap

Vložil jsem to jednou,asi mne kromě tebe nikdo nebude podezřívat že jsem to úmyslně odeslal 7× . Klidně to můžeš smazat, máš v tom praxi. Pokud to obtěžuje tebe tak to nečti. Mne ty tvoje bláboly často se věci netýkající taky nezajímají.

anonym

Malá technická – otázka spadá do Právo a zákony, příp. Bydlení.

hanulka11

Dr. Axle prosím nech si své připomínky, zde nejsou na místě -najdi mi tedy stejný problém v dotazech . Ty ale bez rejpání nemůžeš být – což je známá věc .
Já se málokdy na něco ptám ,tak jsem čekala konstruktivní odpověď a ne nějaké blalalalala.

anonym

Hned 1. odkaz přece obsahuje hned 3 relevantní odpovědi.
Jednak odstupy staveb a především výhradní kompetenci Stavebních úřadů i návod na postup řešení, viz důkaz:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dotaz-na-hranici-pozemku-a-jeji-mozne-stavby-v-okoli-hranice
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-metru-od-hranice-pozemku-se-muze-stavet-garaz-nebo-pristresek-na-garaz-a-navic-kdyz-je-v-hranici-pozemku-studna
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-mam-problem-se-sousedem

Není to tedy žádné blabla, ale jasné zákony. Ptala ses přece na nějakou normu, ne? A že bys neuměla triviální vyhledání nebo dokonce číst, to snad nemůžeš tvrdit ani náhodou.
Kromě toho je text určen i ostatním z 22 tisíc uživatelů, ti nováčci možná ještě mohou tápat, ale u skalních to může být leda tak planá výmluva.

hanulka11

Jde také o to ,pokud bude potřeba opravit třeba v budoucnu zeď, tak se k ní nebude možné dostat.Proto chtěla známá vědět, zda neexistuje nějaké pravidlo jak daleko od zdi se může taková stavba vůbec realizovat.Možná má někdo vlastní zkušenost , proto se ptám zde.

hanulka11

iwrano – tady jde o to, že pokud si všimtete na fotce, je to nalepené na obytnou část a zeď začíná vlhnout – nejde vůbec o žádnou mstu nebo závist nebo nepřejícnost – jen prostě o ten princip slušnosti , určitě si nenalepím slepičák nebo co na zeď pokoje se sousedem .

Drap

V případě nutnosti opravit zeď je možno řešit dohodou,. Bývalo dobrým zvykem, že soused sousedovi to umožnil, nebo opravu provedl za něj po uhrazení nákladů. Pokud je oprava nutná a neni možná dohoda, lze řešit přes stavební úřad. Ten může i nařídit. Pokud sousedící obytná část vlhne a je prokazatelné že je to zapříčiněno chovatelským zařízením souseda, lze požádat o odstranění stavby. U starších zástaveb však bývá s tímto dokazováním většinou problém. Nejvhodnější je domluva, hnád takovouto věc až k soudu je předem výsledek značně nejasný a také to bývá způsob zdlouhavý a i dosti nákladný.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.