prosím ještě o 1 odpověď na otázku: "Jak termín střída vůbec vznikl". Děkuji za odpověĎ

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Upřesním uvedené odpovědi.

Pastouška (stč. pastevci) obydli pro pastýře, pastuchu. Obydli bylo zařízené pro pro vrchnostenského pastýře a chovatele dobytka. Obecní pastýř měl svěřenou péči o dobytek.

Po zániku společné pastvy se obecní pastouška využívala pro bydlení obecních chudých (žebráků). Obecní pastoušky byly zpravidla přízemní roubené nebo zděné stavby, vnější úpravou a interiérem podobné příbytkům domkářů. Stály na návsi nebo na konci vesnice.

Střída - staročeský význam = třída, řád, takže pastoušky byly určeny pro nižší společenskou třídu. Proto pastouška = střída v přenesném významu.

Vlast. vědomosti z etymologie.

Další odpovědi:

Zlatý

já bych řekla, že střída vznikla od střídmého života -život v pastouškách byl jednoduchý - střídmý

Pastouška byla z dnešního pohledu jakýmsi azylovým domem, kde nacházeli ti nejchudší a nejubožejší alespoň přístřeší. V 19. století lidé neznali starobní důchody, nemocenské pojištění ani jiné sociální dávky. Lidé na vsích, kteří se vyvazovali po roce 1848 z roboty, byli v takové finanční nouzi, že byli rádi, že udrželi svá hospodářství. Ani rakouské úřady nevycházeli obcím v této otázce nijak vstříc. A přece v našich obcích rok od roku přibývalo lidí, jež chudoba a stáří, nemoc a nemožnost výdělku, donutili uchýlit se pod ochranu obce. Každá obec se postarala podle svých možností. Buď poskytla postiženému útulek v pastoušce, nebo jej vyslala tzv. "po číslech" na stravu i byt.

Zlatý

Překvapuje mne, kde se vzalo termín "střída" pro pastoušku, když střída znamená měkkou část chleba. Vybavila se mi veršovánka z jedné pohádky, kde princezny mají za úkol upéct chléb a o výtvoru té jedné někdo (?) pozpěvuje :"je to bída, nízká střída, pod kůrou jak pod bání, kocourek se prohání...".Termín pastouška se odvozuje od pastvy dobytka, kterou měl zpravidla obyvatel pastoušky na starosti. Projela jsem několik slovníků a nikde jsem spojení střída-pastouška nenašla.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.