Prosim,jakou častkou dovolené muže disponovat zaměstnavatel

pry vyšel nový zákon,že zaměstnavatel muže disponovat s celou dovolenou a kdykoliv muže zaměstnance z dovolené ztahnout.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

To platilo a platí stále. Nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím k potřebám zaměstnance.
V případě že to vyžadují potřeby zaměstnavatele, je tento oprávněn vás s dovolené odvolat. Přičemž máte nárok na úhradu vynaložených nákladů, které vám vznikly tímto odvoláním z dovolené.

Další odpovědi
standa

Miroslavou odpověď bych doplnil těmito ´detaily´:

  • dovolená je upravena jediným zákonem, a to ZÁKONÍKEM PRÁCE, a ten již platí v této podobě delší dobu
  • vše podstatné o dovolené naleznete v ustanoveních § 217 a dále (viz zdroj)
  • kromě toho co vám potvrdil Miroslav uvádím ještě jednu, ve veřejnosti méně známou, věc, a to:

-- v ZP je sice větička, že by čerpání dovolené mělo být zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku (§ 217/1, věta první)
– ale v praxi je dovolená čerpána obvykle v částech, a pokud to zaměstnanec bude vyžadovat, musí mu zaměstnavatel naplánovat vcelku alespoň 14 dní ((§ 217/1, věta druhá)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast9h4.aspx

cukrar

skvělé odpovědi kolegů doplnim, že trošku do toho může kecat odborová organizace.
Každopádně prosazuji dohodu mezi zaměstnaci a zaměstnavateli.