Vašo

Prosím , co je v tenise gem? Jedná se o nevyplacený tip.

Odpovědi
Hamon

Gem je cast setu. Sklada se z fifteenu. Fifteen je od podani do bodovane chyby. Behem gemu podava stale jeden hrac. V dalsim gemu podava protihrac.

MK44

Gem, anglicky game [gejm], je část, díl tenisového zápasu. Z gemů se skládá set. Prohrajete-li set např. 6:2, pak jste v setu uhrál jen dva gemy.
V gemu se počítají body, tzv. fiftýny (fifteens). Počítají se tradičním způsobem, pro nás poněkud zmatečně. Při zisku prvního fiftýnu se hlásí fiftýn-lav (fifteen – love) tj. 15:0, při zisku dalšího stejným hráčem 30:0, a při dalším 40:0. Tím jste vyhrál čistý gem.
Gem lze vyhrát jen tak, že vyhrajete minimálně o dva body. Je-li tedy stav v gemu 30:30, a vy získáte další bod, hlásí se „Výhoda a Vaše jméno“. Pokud následně vyhrajete fiftýn, vyhrajete i gem. Pokud fiftýn vyhraje soupeř, hlásí se „Shoda“. Tím je stav nerozhodný a musí se hrát tak dlouho, dokud jeden s hráčů nezíská dva fiftýny za sebou.

Tenisové utkání se hraje zpravidla na 2 nebo na 3 vítězné sety.

O další pravidla se obraťte na http://www.czte­nis.cz/docs/pra­vidla_tenisu.pdf

Doplňuji:
Popis konce gemu je jen orientační, pro základní přehled. Pro přesné znění viz ta pravidla v odkaze.