bobaaa

Propojení dig. zvuku z TV

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda optický výstup u TV Panasonic TXP46S10E přenáší zvuk ve formátu 5.1 Jestliže ano,tak všechny přístroje zapojené do tohoto televizoru jak kabelem HDMI,tak i SCART,mohu z nich dostat zvuk do domácího kina ve formátu 5.1. ??? To bych potom chápal tak,že televizor funguje zároveň jako receiver… a to se mi zrovna moc nezdá. Děkuji za odpověď, Petr.

Odpovědi
UniFly

zdravím,
správně by se mělo říkat: tento výstup MŮŽE přenášet AŽ 5.1 zvuk.
Prakticky to znamená: pokud je v přístroji přítomen digitální zvukový signál, měl by se vyskytnout na zmíněném optickém výstupu ve své originální podobě.
Z tohoto hlediska je zdrojem signálu především zabudovaný TV tuner. Ovšem u nás se zatím vysílá pouze stereo (za čas bude i multikalál, ale na to ještě chvíli musíme počkat). Další zdroje (vstupy) jako např HDMI, DLNA adt… obsahují také digitální zvukový signál, který může být také přesměrován do opt. výstupu.

Zda-li bude přesměrován i zvuk z analogových vstupů odpovědět nedokáži, pouze nabízím tuto úvahu: Repráčky a elektronika, která je obsluhuje, pracuje s analogovým signálem, nebyl by tedy důvod jej převádět na digitální, protože AD převodník také něco stojí. Na druhou stranu, při dnešních výrobních nákladech je spíše možné, že televizor obsahuje nějaký DSP obvod, který má na starosti úpravu zvuku (ekvalizér, potlačení šumu, SRS efekty, atd) a tento obvod pracuje se signálem digitálním. Logicky tedy není problém signál odbočit i do optického výstupu. Samoúčelný převodník mezi analogovými vstupy a optickým výstupem asi nebude.

Dále bych si dovolil poznámku, že optický výstup slouží k propojení s dalším zařízením, které obsahuje DA převodníky a zpravidla i koncové zesilovače (receiver, domácí kino, některé věže…). Tato zařízení téměř vždy mají zabudovanou některou z funkcí na překalkulování počtu kanálů pro danou konfiguraci, kterou doma používáte. Není tedy potřeba toto řešit v televizoru.

Doplnění: pokud na optický výstup z televizoru připojíte domácí kino, zvuk by měl být přehráván v takovém počtu kanálů, jak přichází ze zdroje signálu, případně pokud to dané domácí kino umožňuje, může být zvuk stereo převeden do 5.1 – toto se už děje přímo v tom domácím kinu nezávisle na výstupu z TV.
Toto je teoretický předpoklad. Jestli se v praxi bude opravdu celá sestava chovat tímto způsobem, to ověříte pouze tak, že koupíte optický kabel (investice cca 150kč) a přístroje propojíte. Víc Vám bohužel nejsem schopen poradit.

ratioarm

co to schrnout a říct ze optickej kabel přenese zvuk z televize tak jak do ní vstupuje,mono stereo dd atd :)