savana

Pronájem bytu a živnostenské oprávnění

Jestliže jsem majitelem objektu a chci pronajímat byty,musím mít k tomu nějaké oprávnění(živ­nost).Pokud někdo pronajímá byty a je vlastníkem nemovitosti,musí z nich odvádět daň z příjmů?Pokud neodvádí,poskytne mi FÚ informace?Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Na pronájem vlastního majetku podle §9 nepotřebujete ŽL, pokud pronájem není předmětem vašeho podnikání. Jestli budete mít příjem nad nezdanitelný limit, musíte podat DP a zaplatit daň z příjmu. Z pronájmu se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Můžete uplatnit odpisy a prokazatelné výdaje nebo 30% paušál. Forma prokazování výdajů není stanovena, nemusíte vést daňovou evidenci ani účetnictví.

Další odpovědi
mosoj

Nechtěla by jste těch informací nějak moc ?
Ohledně vašeho pronajímání vám informace poskytnou. Daň by jste odvádět měla. Jakou formou je jenom vaše věc.

Jana5678

Dobrý den, pronajímání nemovitostí se věnuji již několik let. Největší výzvou je najít spolehlivé a dlouhodobé nájemníky. Osvědčilo se mi důkladné prověření zájemců, včetně referencí od předchozích pronajímatelů. Pokud máte víc nemovitostí, tak bych vám doporučila, abyste si najala správu nemovitostí, která se o všechno bude starat za vás a ušetří vám spoustu času.