Promlčení

Prosím,nevím kdy se používá promlčení podle OZ a podle Obč.Z. Jsem podnikatel v.o.s. Pro FO jsem dělal stavební práce a on mi dluží od r. 2007. Nemáme smlouvu, jen objednávku a potvrzenou fa. Je to promlčené? Můžete mi, prosím, říci, kdy se promlčení řídí podle OZ a kdy podle Obč.Z. Děkuji moc:-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

1. základní ROZDÍL v použití Obchodního a Občanského zákoníku k problematice "promlčecí lhůty" je ten, že dle:
a) občanského zákoníku je tato lhůta 3 roky
b) obchodního zákoníku je tato lhůta 4 roky

2. Obchodní zákoník se používá (až na výjímky) pro vztahy mezi PODNIKATELI...
- ve vašem případě však zmiňovaná fyzická osoba (FP) nejspíš jako podnikatel NEVYSTUPOVALA, protože ty ´stavební práce´ byly nejspíš konány pro soukromé potřeby této fyzické osoby

3. ve vašem případě je i ´přitěžující´ okolností neexistence písemné smlouvy, takže pak ´nastupuje´ občanský zákoník téměř automaticky...

4. neznám detaily, ale troufám si odhadnout, že ´obchodní zákoník´ v tomto případě nelze použít

5. pokud byla faktura splatná po 19.4.2007, tak ještě určitou šanci na uplatnění svých práv máte...

6. Nezavisle na výše uvedeném doporučuji ihned v pondělí (19.4.2010) podat žalobu o zaplacení dlužné částky..., pak se teprve zabývejte tím, zda promlčecí doba trvá či nikoli...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.