Avatar uživatele
Registrovaný

Promlčecí lhůta křivé výpovědi podruhé.

Děkuji moc za odpověď. Mám ještě další otázku a možná ne poslední. Od čeho se odvíjejí horní sazby? Pokud právník udá křivou výpověď, do jaké sazby to padá? Předem znovu moc dík.
Doplňuji:
Dobrý den, moc děkuji ještě jednou za vaše odpovědi.
Dle seznamu advokátů, který je na české advokátní komoře není tato osoba akvokátem. Má titul Mgr a její vzdělání je právnického zaměření. To je vše co o jejím vzděláním vím. Záměrně uvedla u přestupkové komise nepravdu k sousedským neschodám a obvinila nevinného z přestupku. Vím, jsou to žabo myší války, ale i ta vám dovede znepříjemnit život. Neřešil jsem to, ale jejich nátlak, arogance a lži narůstají a začínáme se s manželkou bát o bezpečí naše i našich dětí. Chtěli by jsme tuto osobu prostě dostat do kouta, aby bylo jasné, že nejsme snadná kořist a dala nám pokoj.
Předem moc děkuji.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

horní sazby trestu jsou stanoveny v zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,
Křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek se zde nachází pod ust. § 346 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.

Chtělo by to více informací.
Jestli nějaká osoba, tedy právník, přišel na PČR či na státní zastupitelství a tam jako svědek vypovídal o něčem, co dle vás není pravda a může být bráno jako křivá výpověd, pak na něj lze podat trestní oznámení a to podle § 346 odst. 2.

Jiný případ si moc nedokážu představit, proč by advokát byl vyslýchán policií.
Doplňuji:
za porušení podle § 346 odst. 2 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, hrozí trest odnětí svobody až do 3 let.

promlčecí doba v tomto případě je pět let.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

meTTax

Dobrý den,

Pokud sám podal podnět k šetření přestupkové komisi, ač nepravdivě.
Dopustil se přestupku podle § 49 odst. 1 písm. c) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za tento přestupek hrozí pokuta do výše 20 000,- Kč.

Jde o to, zda podal sám obvinění z přestupku, ač nepravdivě, či zde vypovídal pouze jako svědek, podle toho se může vybírat postih.

Ovšem i v případě, že vypovídal jako svědek, tak se jeho provinění nejspíše bude posuzovat jako přestupek a to dle § 21 odst. 1 písm. g) zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, za tento přestupek hrozí pokuta do výše 10 000,- Kč.

Avatar uživatele
Pokročilý

meTTax

Dobrý den,

Ještě bych rád doplnil, protože se osoba dopustila nejspíše pouze přestupku, pak promlčecí doba je kratší.

U přestupků je to pouze rok od spáchání přestupku.
Ve vší podstatě je to promlčení přestupku avšak se tomu říká odborně " Záník odpovědnosti za přestupek "

Zůstávám s pozdravem.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.