Promlceci lhuta, co s tím?

Dobry den , clen me rodiny byl odsouzen v roce 2001 ke 400 hodinam prospesnych praci,ty mu byly promeneny v 6 mesicu vykony trestu nepodminene i pres to ze prevaznou vetsinu trestu vykonal.v te dobe cekal jeste na jeden soud kdy mel byt jako spolu pachatel jineho trestneho cinu za ktery byl odsouzen v roce 2004 ke dvoum letum nepodminene.Odesel z domova s oduvodnenim ze nepujde sedet za neco co neudelal. Od te doby se skryva neznamo kde.Vim jen ze na prvni pulrocni trest mu prisel dopis k nastupu trestu. Cela rodina jsme zili v domeni ze trest vykonal , ale opak je skutecnosti.je po nem vyhlasene statni patrani od doby jeho odchodu.chtela bych vedet jestli se na nej muze stahovat nejaka promlceci lhuta a jake za jakych podminek by mohl byt zbaven trestniho stihani a vykonu trestu.a po pripade co by ho cekalo pri dopadeni. dekuji predem za odpoved. Pani Martina
Doplňuji:
Jeste se chci zeptat jak dlouha je ta promlceci lhuta ktera v soucasne dobe bezi? dekuji za odpoved

Jeste k bych se rada zeptala , nesleduji situaci , nevite jestli probehla nejaka amnestie od roku 2004 ktera by nejakym zpusobem ovlivnila trestni stihani meho syna a jestli prezident cr nejakou nechysta?

Nejlepší odpověď
standa

Podívejte se na ustanovení § 94 trestného zákoníku (viz zdroj), ze kterého vyplývá:

  • promlčecí lhůta je v tomto případě 5 let
  • promlčecí lhůta však byla přerušena (§ 94/4.a), protože soud učinil potřebné úkony (což mimo jiné potvrzuje i vyhlášené celostátní pátrání) a nyní běží lhůta nová a nepochybně ještě neskončila

§ 94/4.a)
Promlčecí doba se přerušuje učinil-li soud opatření směřující k výkonu trestu, o jehož promlčení jde(…)

Trestního stíhání jej může zbavit pouze individuální milost či hromadná amnestie prezidenta republiky případně pak rozhodnutí dovolacího soudu, který by eventuálně posuzoval mimořádný opravný prostředek…,ale to je z mého pohledu šance tak 1%, spíše však nula.

Při dopadení by ho čekal obvinění z dalších dvou trestných činů:

  1. maření výkonu úředního rozhodnutí č.1 (tím, že nenastoupil výkon prvního trestu)
  2. maření výkonu úředního rozhodnutí č.2 (tím že nenastoupil výkon druhého trestu)

A nepochybně by soud při stanovování trestu přihlížel k recidivě a vedle nevykonaných trestů 6 měs. + 2 roky by do souhrnného trestu napočetl trest za ta ´maření výkonu´ spíše v horní sazbě, která činí 0–3 roky, tj. nejspíš 2 roky, celkem tedy 4–5 let úhrnného trestu odnětí svobody nepodmíněně !!!
Doplňuji:
K vašemu prvnímu doplnění uvádím:

  • promlčecí lhůta (jak jsem již psal v předchozí odpovědi) je v případě těchto trestných činů 5 let
  • ale jakmile soud (nebo jiný orgán činný v trestním řízení) udělá úkon, týkající se zmiňovaných trestných činů, tak se lhůta zastavuje a běží nová
  • o tom zda a kdy byly tyto úkony ze strany soudu učiněny lze jen spekulovat, můžete však k soudu učinit dotaz
  • osobně jsem přesvědčen, že lhůta stále běží a že si to úředníci na soudech pečlivě hlídají, aby lhůty neprošvihli ☹

K vašemu druhému doplnění uvádím:

  • poslední amnestii vyhlašoval prezident V.Hável a tuším, že to bylo někdy v r. 1998
  • od té doby žádná amnestie vyhlášena nebyla

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h5d2­.aspx

Další odpovědi
venkovan

Je to sice váš syn, ale zaslouží si abyste se o něj neustále strachovala.
Pokud vím, i kdyby neopracoval poslední hodinu prospěšných prací, má to vše potom s plnou pálkou. A nenastoupit a nechat se hledat – cesta do pekel. Jak se živí ? Čestně – to by se provalilo kde žije.
Myslím utrousit slzu, utřít a dál si nekazit alespoň svůj život ale také přijmut odpomvědnost za výchovu svého dítěte (spolu s jeho otce ať s vámi žil či nežil – je za jeho výchovu odpovědný).