Promlčecí lhůta

Jaká je promlčecí lhůta u nezaplacení penále u VZP.Přítel dluží určitou částku od roku 2004 ale pojištovna ho na dlužné penále neupomínala.Je možné se proti zaplacení penále odvolat z důvodu promlčecí lhůty?

Odpovědi
standa

Ze zákona má příslušná zdravotní pojišťovna právo předepsat dlužné pojistné do 5 let ode dne splatnosti.

Byl-li proveden ÚKON ke zjištění výše pojistného nebo jeho VYMĚŘENÍ, tak potom plyne NOVÁ promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl.

Promlčecí doba ovšem neběží po dobu řízení u soudu

Zdravotní pojišťovny mohou samozřejmě vymáhat své pohledávky
(dlužné pojistné, PENÁLE či pokuty) i po pěti letech…, námitku promlčení totiž musí vznést plátce.

Celkově si však zdravotní pojišťovny tyto skutečnosti hlídají a v naprosté většině případů PŘEDEPISUJÍ dlužné pojistné i penále v zákonné pětileté lhůtě a šance plátce, že bude jeho dluh promlčen je tudíž minimální.

Ale důkazní břemeno, že vašeho přítele VZP ´upomínala´ je na straně VZP. Pokud tuto skutečnost nebude VZP za posledních 5 let schopna prokázat, tak máte vyhráno…

Takže se odvolejte, resp. uplatněte námitku o promlčení.

Gabilka

Vzp to dělá často, že se ozvou před uplynutím těch pěti let, aby na vás mohli. Ať přítel zajde na pobočku, domluví se s paní na přepážce, že by chtěl aspoň zažádat o neplacení penále. Mě penále z šesti tisíc snížili na 1500Kč.
Pokud to ovšem nepůjde udělat tak jak píše Standa.