Daniel

promlceci lhuta

Dobry den.existuje nejaka promlceci lhuta na nastup trestu pri odsouzeni v nepritomnosti a nedoruceni rozsudku ani nastupu trestu??
mela amestie 2010 nejaky vliv na podminecne odsouzeni ??
Doplňuji:
24 mesicu za uverovy podvod
6 za neplaceni vyzivneho..

Odpovědi
standa

Bez konkrétní identifikace trestného činu nelze obecně odpovědět, zda ´amnestie´ (nebo-li novela trestního zákoníku) měla či neměla vliv na výši trestu.

Co se týká účinků nabytí právní moci rozsudků (ať již byly výsledkem soudních řízení s účastí nebo bez účasti obviněných) , tak je nutné počítat s tím, že rozudek je pravomocný (tedy vykonavatelný) i případech, kdy se odsouzenému nedostane přímo do ruky. Je to o jiném tématu, a to o účincích doručení listin ap.

No a nezávisle na výše uvedeném je samostatným tématem „promlčení nástupu k výkonu trestu“, kdy je nutné posozovat o jaký trestný čin šlo (např. u trestných činů s trestní sazbou do 5 let je promlčecí doba 10 let) a zda náhodou tato promlčecí doba nebyla z různých důvodů přerušena a neběží tak odznova…

Doplněna:

tak těchto trestných činů se ´amnestie´ z vašeho pohledu nedotýká