Promlčecí doba pojistného plnění

V roce 2004 byl můj manžel nabourán jiným vozidlem, došlo k pojistnému plnění.V roce 2010 jsme obdržely od pojištovny dopis,že pojištovna znovu přeštřila pojistné plnění a požaduje od nás vrácení celé vyplacené částky. Je možné,aby po tolika letech od nás požadovali vrácení peněz,jaká je promlčecí doba.Jak se můžeme bránit.

Odpovědi
cukrar

Jasně že se můžete bránit, ale bez podrobnějších znalostí nelze radit. Požádejte právníka o radu.

dejv.s

Soud pokud se cítíte poškozeni pokud jste udělali kulišárnu vratte peníze. V obou případech hodne stestí… ja bych to dal jako namet na reportaz do tv nova… ja osobne bych se na to koukl

standa

Napište pojišťovně dopis, ve kterém uveďte kromě jiného tyto skutečnosti:

  • podle ustanovení § 101 Občanského zákoníku je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé
  • sdělte, že vám nejsou známy skutečnosti, které by pojišťovnu opravňovaly k ´prolomení´ promlčecí doby a pokud tyto skutečnosti existují, tak aby vám je pojišťovna sdělila
  • pro případ, že pojišťovna bude argumentovat, že na vrácení plnění má nárok podle určitých ustanovení obchodních podmínek (jako příloha k pojistné smlouvě), tak pojišťovnu vyzvěte, aby doložila jejich větší právní sílu nežli obecné ustanovení § 101 občanského zákoníku.