Džanička

Promlčecí doba (otázka nejspíš pro Standu)

Milý Stando…někde jsem slyšela,že pokud si někdo vezme úvěr od banky a neplatí ho,a dluh už je třeba 1 mil. že po 10 letech je to promlčené,a nemusí se platit nic.Je to vůbec možné,nebo jak to vůbec je,připadá mi to dost nespravedlivé­.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Milá Džaničko, než odpovím na váš dotaz, tak bych chtěl požádat, abyste příští otázky nepersonifikovala…, nelíbí se mi to a nejspíš to odrazuje i případné jiné uživatele, kteří by rádi odpověděli, ale v takovýchto případech třeba nechtějí lézt do zelí 🙂

Nyní k problematice PROMLČENÍ :

Naše právo zná celou řadu promlčecích lhůt:

  1. podle občanského zákoníku (promlčecí lhůta je tříletá)
  2. na základě soudní rozhodnutí (10 let)
  3. podle obchodního zákoníku (4 roky)
  4. Zdravotní pojištění (5 roků)
  5. Sociální pojištění (10 let)
  6. Nezaplacená pokuta (6 let)
  7. atd.

Já se ve své odpovědi zaměřím jen na váš případ, tedy „úvěrová smlouva“ (která je uzavírána dle obchodního zákoníku):

  1. až na výjimky zde platí 4 letá promlčecí lhůta
  2. tato lhůta může být ´zastavena´ v těchto případech:
  1. věřitel uplatnil svůj nárok u soudu a soud tento nárok pravomocně přiznal, načež pak následoval návrh na výkon rozhodnutí (exekuce)
  2. dlužník uzná písemně svůj závazek co do důvodu a výše

3. pokud tedy věřitel z různých důvodů neučiní žádné kroky směrem k soudu a nebo nepřesvědčí dlužníka, aby písemně uznal svůj závazek, tak má po 4 letech od splatnosti úvěru SMŮLU

4. za předpokladu, že bylo v promlčecí lhůtě 4 let na nesplacený úvěr vydáno usnesení o výkonu rozhodnutí (exekuce), tak má věřitel celých 10 let na to, aby s pomocí exekutora vymohl své pohledávky.

Btw. „spravedlnost“ do českého práva s dovolením netahejte ☹

Další odpovědi
gnr54

Každý dluh se musí platit.To by si potom každý pujčoval a čekal na promlčecí dobu.Naopak vám porostou úroky a jednoho dne k vám příjdou exekutoři.