hubenej

Proměna podmínečného trestu.Je možné podmínečný trest do jednoho roku, přeměnit na veřejnoprospěšné práce??

Známí porušíl podmínečný trest 1 rok na 2 roky přestupkem.
Vým,že je na uvážení soudu zda podmínečný trest promění nebo ne, navíší atd. Jde to proměnit jen do výkonu trestu nebo i na veřejnoprospěšný práce??
Děkuji všem.

Nejlepší odpověď
klumprt

Z trestního zákoníku (§ 83 odst. 1) vyplývá, že by měl nejspíš vykonat trest. Nezdá se mi, že by tam byla nějaká možnost to přeměnit na práce. Neznám příliš praxi soudů, ale spíš bych řekl že to nepůjde.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h5d2­.aspx

Další odpovědi
anonym

ÚS zrušil tyto práce. V současnosti vláda jedná o obnovení, ale už za úplatu. Takže zatím i kdyby soud chtěl, nelze.
Doplňuji:
Trest je stupňující, nelze jií do trestu lehčího. Porušení podmínky je zpravidla vázáno na vězení.

klumprt

Česílko: Nepleť veřejné práce pro nezaměstnané s trestem obecně prospěšných prací.
I když se tazatel ptá na „veřejnoprospěšné“ práce, mám z kontextu za to, že se ptá ve skutečnosti na trest obecně prospěšných prací. Někdy si tu otázku musí člověk trochu přeložit 🙂
Tento trest pokud vím, nebyl zrušen. Ústavněprávní potíž byla s těmi veřejnými pracemi do kterých posílali nezaměstnané.