ivzez

Prolomí Zemanova „proříznutá pusa“ ledy? Co myslíte?

Norský deník ( http://www.vg­.no/nyheter/in­nenriks/tsjek­kias-president-sammenligner-norsk-barnevern-med-nazi-program/a/23391791/ ) reaguje na Lebensborn …

Český článek od Soni Svobodové:
http://www.no­varepublika.cz/2015/02/­zeman-s-lebenbornem-prolomil-mlceni.html

A pro „ilustraci“ rozhovor s bývalou zaměstnankyní norského Barnevernu:
http://www.li­dovky.cz/barne­vernet-nema-pro-deti-pochopeni-rika-byvala-pracovnice-norskeho-uradu-1t2-/zpravy-domov.aspx?c=A150208­_122727_ln_do­mov_hm
Doplňuji:
—————

@Pepa25:

V Norsku nejde o Denise a Davida ► nevnímám to jako „mediální cirkus kvůli dvěma dětem“(, jež by bez toho „cirkusu“ pravděpodobně neměly žádnou šanci).

Podle mne jde o zrůdný systém, který na základě nepodložených podezření (klidně i jen na udání bez jakéhokoliv prověření) odebírá z rodin několik dětí týdně. O systém, kdy má jeden „superúřad“ prakticky neomezenou pravomoc, a jemuž „jdou na ruku“ i soudy. Barnevernu se obávají zahraniční i norské rodiny.

K odebírání dětí z českých, slovenských, ruských, indických … rodin dochází v dalších zemích (Belgie, Nizozemí, Německo, Anglie, Finsko, Švédsko, …). Já odebírání dětí zahraničním rodinám vnímám jako únosy dětí (cizích státních příslušníků) do zahraničí. A jako porušování mezinárodní úmluvy o právech dítěte, k jejímuž dodržování se zavázaly i tyto země.

———–
Některé projekty u nás jsou financovány z norských fondů, Norové u nás školí dobrovolníky i zaměstnance různých „pomáhajících“ organizací.

Bez větší pozornosti médií i veřejnosti u nás byl přijat zákon, který OSPODu umožní prakticky totéž, co v Norsku dělá Barnevern. Jediný, kdo na to upozornil, byl Klaus, který zákon odmítl podepsat. Poté byl přehlasován a zákon byl přijat …

Podle mne jde o hodně velký problém,
jehož následky postihnou naše děti a vnoučata.

A obávám se, že s Nory dokáže pohnout
snad jen to přirovnání k Lebensbornu.

Podle statistik žije v dětských domovech kolem 10.000 dětí a dalších cca 15.000 žije v náhradních pěstounských rodinách. Z těchto 15.000 je cca 51 % v rodinách prarodičů a příbuzných.

I když můžeme mít k našim souzdům různé výhrady, neumím si představit, že by náš soud rozdělil sourozence do dvou různých rodin v různých oblastech, a že by jim bránil ve styku s rodným jazykem a s jejich kulturou (aspoň zatím ne) …

————
@Fcoop:
(Super)Eufemismus? Mně Zemanovo přirovnání
přijde v tomto případě víc než výstižné …

Nejlepší odpověď
mosoj

Určitě se alespoň něco děje, To je vždy naděje.
Zeman je jeden z mála politiků kteří se ještě odvažují mluvit pravdu.
Jinak je národ oblbován zábavou chudých (sexem) a lže se na každém rohu.

Další odpovědi
fcoop

Zemanova „proříznutá pusa“ je supereufemizmus.
Jemu jsou nějaké děti lhostejné,hřeje si si jen svoji gulášovku.
Spíš to ale bude držková.

Pepa25

Na našeho prezidenta provokatéra jejich média reagovat museli, to je fakt. Norská kauza je velmi smutná, ale celý mediální cirkus kvůli 2 dětem mi připadá trochu ujetý, když u nás máme tisíce dětí v dětských domovech. Takže osobně doufám, že celá kauza prolomí ledy hlavně u nás, kde se také odebírají děti, akorát z jiných důvodů …
Doplňuji:
No, neshodneme se. Jsem samozřejmě pro to, aby děti vyrůstaly v rodině, ale chápu, že úřad v jednotlivých případech zasahují. Národoveckou notu („únosy dětí do zahraničí“) naprosto odmítám: ty úřady konají v jejich zemi v rodinách tam žijících. Spíš vidím problém ve skrytém rasismu, kdy na přistěhovalce mají asi přísnější metr (nebo spíš si dokážou představit, že je tam problém a nerozlišují Čecha a Kurda – i když popravdě u nás by měli třeba k Rumunům úřady stejné předsudky). U nás je problém v odebírání ze sociálních důvodů, na tom si trvám.

Drap

Ledy už jsou prolomeny i díky vlně vyvolané v mediích. Otázkou však stále zůstává, jak rozhopdnou Norské úřady a soudy. Záleží pouze na nich.

anonym

Záleží na samotném Norsku,jak se to tam rozhdne,ale Zemanova prořízlá
h..a už toho tolik nakvákala,že se už asi příště nemusí celý národ vůbec ničemu divit.

ivzez

Pepo,
chytáte za slovíčka, dobře však víte, že na „národoveckou notu“ nehrahu.
Co je podle Vás odebrání dětí – cizích státních příslušníků – jiného než únos?
Neděje se to jenom českým rodinám, ale i občanům jiných států.

Jak si může nějaká země dovolit dávat do pěstounské (to bych v případě ohrožení těch dětí ještě brala) péče nebo je nabízet k adopci?

Jsou-li ty děti v ohrožení, proč je Finsko, Anglie,
Norsko … nepředají přísklušným úřadům jejich zemí?

A proč se tolik píše o zneužívání dětí v pěstounské péči?

Agneta

ivzez >>> není ta norština krásná? „Nyheter“= Neuheiten, Nyhet=Neuheit,„Sik­kerhetzona“= Sicherheitszone",
tsjekkiske (čekiske)= tschechische,
mám Norsko moc ráda…ale bují tam byrokracie:D

ivzez

Nedokážu posoudit. Norčtinu vůbec neznám.
V psané podobě mi přišla nesrozumitelná
a její zvukovou podobu neznám vůbec.

Ale když to takhle napíšeš vedle němčiny,
vypadá to zajímavě. Jak se ty příklady vyslovují?

Ale Norsko je krásná země …