Prodleva při startu úsporné žárovky (kompaktní zářivky)

Proč některé „úsporky“ – kompaktní zářivky neboli úsporné žárovky se rozsvítí hned a jiné mají sekundu dvě nic a pak se rozsvítí?

Čím to je, že se rozsvěcují postupně, nejdřív méně a plného svitu dosáhnou po několika minutách?

Odpovědi
led

ide o spôsob postupného „nabíjania“ napätia na tzv.zapaľovacie napätie. Každý výrobca má iný spôsob. Žiarivka sa postupne rozsvecuje. Tieto „pomalé“ žiarovky sú dobré do priestoru s dlhodobým až trvalým svietením, vtedy je úsporná. Tie „rýchle“ sú do častého zapínania-vypínania, majú kratšiu životnosť.

elektrikář

Napřed se musí vytvořit ultra fialové záření které rosvěcuje vrstvu luminoforu. V zářivce se musí nahromadit zapalovací napětí v kondenzátoru pak nastane výboj v plynu začne se vytvářet ultra fialové světlo. To není vidět teprve až se dostatečně ozáří luminifor který vlastně svítí. Dal jsem si jí v kuchyni do stahovačky nad stůl a tak mi to vadilo že jsem se vrátil na starou žárovku.Ta moje se rozsvěcela několik minut. Záleží na výrobci a značce. Někdy se nevyplatí kupovat laciné věci.Mněli jsme je v hotelové hale, svítily nepřetržitě celý rok po 10 000 provozních hodinách praskla jen jedna.