tanyya

Prodělá se na hypotéce, i když se počká na konec fixačního období?

Má někdo zkušenosti s prodejem nemovitosti po prvním fixačním období? Jde o to, že přítel říká, že na tom proděláme, i když počkáme na konec fixace, protože u druhé hypotéky budeme začínat téměř znova od začátku. Je to tak?

Nejlepší odpověď
gecco

U druhé hypotéky budete začínat úplně od začátku…
A vždycky za půjčení peněz zaplatíš úroky…
___
Můžeš ten problém popsat trochu srozumitelně???
😉

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

gecco

Zkusím ti to napsat ještě jinak…
😉

Uvažujme 100% hypo (20 let splácení – pro c)

  1. zhruba v jedné třetině anuitního splácení splatíš jednu čtvrtinu jistiny – tedy tobě v danou dobu patří 25 % nemovitosti, bance 75 % (pokud by se ti povedlo nemovitost prodat za cenu rovnou ceně kupní)
  2. zhruba ve dvou třetinách splácení splatíš polovinu jistiny – tedy tobě i bance patří 50% podíl na nemovitosti (pokud by se ti povedlo nemovitost prodat za cenu rovnou ceně kupní)
  3. za první rok splatíš necelá 3 % jistiny (přestože jde o 5 % celkové sumy splátek) – tedy za první rok splatíš zhruba polovinu toho, co zaplatíš

A to neuvažuju sankce, které ti, případně, banka napočítá při splátce mimo ´fix´…
😉

tanyya

Tak to je přesně věc, která člověka nezajímá, když uzavírá hypotéku, protože si myslí, že to je napořád, ale ten rozdíl, který přeplatíme je dle mého v tom, že prvních pět let se z jistiny odečítá jen velmi malá částka, takže každý člověk, který prodává dům s hypotékou nazačátku vždycky prodělá, uvažuju správně? Takže mi si po pěti letech budeme muset znova vzít hypotéku na stejnou částku a těch pět let je prakticky ztracených, takhle jsem to myslela a jen jsem to chtěla potvrdit.

gecco

To je přesně věc, která by člověka, který si bere půjčku, zajímat měla…
😉
Pořád píšeš ´zmateně´, ale budiž – budu předpokládat, že máš/te anuitní splácení (splácíš/te stále stejnou částku splátky) – zpočátku tvoří větší část splátky úroky (protože celková vypůjčená částka je ´vysoká´) a jen malou částí splácíš jistinu půjčky. Zhruba v polovině splácení se tento poměr ´otočí´.
___
„po pěti letech“ – jaká je celková doba splácení??? – protože jiný poměr splátky (úrok-jistina) bude po pěti letech splácení u desetileté a jiný u třicetileté hypo…
___
A splacená část jistny se „po pěti letech“ liší nejen podle celkové doby splácení, ale i podle typu hypo (100%, 70%, 50%…).
___
Takže

  • určitě ´vyhodíte´ peníze doposud splacených úroků
  • ale kolik to bude nelze na základě tebou dodaných informací určit
  • přesně ti to spočítá banka, hodně přesně kdokoli, kdo se v ´tom´ aspoň trochu vyzná (ale ne na základě tak vágních informací)

😉