vita

Prodej na mimiaukci

Je treba nit při prodeji zboží na mimiaukci zivnostenský list??Děkuji

Odpovědi
Fallen Angel

Při prodeji na jakékoli aukci není potřeba živnostenský list, ale pozor, pokud by váš výdělek z aukce přesáhl 5000 Kč za měsíc, musíte to zanést do daňového přiznání jako další příjem. Proto si myslím, že je lepší podat inzerát a zájemci to prodat „na černo“.

Jambalaya

To Fallen Angel:
To je zase ale blaf 🙂

Není podstatné, o jaký typ prodeje se jedná, ale je podstatné, co prodáváte.

  1. Prodáváte-li vlastní věci osobní spotřeby, tedy chcete se zbavit nepotřebných krámů jako je třeba oblečení, elektronika apod., pak si prodávejte jak chcete a kde chcete. Tyto prodeje jsou dle § 4 ZDP osvobozeny od daně a nepotřebujete k tomu nic.
  2. Prodáváte-li nějaké nakoupené či vámi vyrobené zboží a hodláte tak činit ve velkém, pak tato činnost bude vykazovat znaky podnikání a musíte si pořídit živnostenský list.

Pro tento případ můžete vzít v úvahu ještě 2 limity.
První z nich je, že prodáte zboží do hodnoty Kč 20000 za rok, pak se jedná o jednorázový a osvobozený příjem dle § 10 ZDP
Druhá možnost, prodáte za více než Kč 20000, avšak i tak se může jednat o jednorázový příjem, pak nemusíte mít ŽL, avšak příjem je nutné dle § 10 zdanit.

Nedoporučuji podnikat dle §10 dlouhodobě. Navíc vězte, že prodejní a aukční servery jsou pod lupou finančních i živnostenských úřadů.
Rozumné je, nejprve vyzkoušet, jak obchod půjde a využít § 10 a teprve, když se podaří to rozjet, pořídit ŽL.
Dejte si však rovněž pozor na záruky na prodané zboží apod.