bolak

Prodávají se televize třeba se zárukou 10 let?

Prodávají se televize třeba se zárukou 10 let? Nebo je možné si nějak předem prodloužit záruku za nějaký příplatek k ceně? Už několikrát se mi stalo, že jsem si koupil nějaký spotřebič třeba za 15.000, po čtyřech letech odešel a oprava by stála třeba okolo 5.000, přičemž ten spotřebič už se v té době prodával třeba za 7.000, takže jediná věc co mě napadá, jak by tomu šlo předejít je nějak dosáhnout prodloužení záruky, aby i v případě problémů po několika letech mi udělali opravu zdarma. Jde to nějak?

A ještě jeden poddotaz, když se mi podělá televize rok po záruce, já si ji nechám opravit za svý, jak dlouhá je záruka na tuto opravu? Zase dva roky? Tedy když mi opraví televizi a za rok se opět rozbije, budu moct žádat bezplatnou opravu?

Nejlepší odpověď
annas

Záruku je možné si prodlouži a nemít " žádné starosti až na 5 let." Nabízí např. Datart.
" Lze ji přikoupit k televizorům, tiskárnám, DVD přístrojům, velkým domácím spotřebičům (pračky, myčky, sporáky, chladničky, sušičky, varné desky, vestavné spotřebiče), vysavačům a kávovarům..Pro­dloužená záruka se vztahuje na shodné typy vad jako u odpovědnosti prodávajícího za vady (dříve zákonná záruka)."

http://www.da­tart.cz/sluzby/pro­dlouzena_zaru­ka.html

Našla jsem ještě další informaci z 20. 5. 2014 . AT Computers: možnost prodloužení záruky až na 5 let.

"Prostřednictvím pojištění mohou zprostředkovat svému zákazníkovi prodloužení standardní záruky zakoupených zařízení až na 5 let.

Nová služba se týká především TV, monitorů, fotoaparátů, kamer, audio a video zařízení, notebooků, stolních PC, tabletů, čteček knih, reproduktorů, skenerů a dalších zařízení."

http://www.chip­.cz/novinky/at-computers-moznost-prodlouzeni-zaruky-az-na-5-let/

Další odpovědi
mosoj

Tak to má být dle průmyslové loby. 5 let a další nákup. Výrobky jsou také tak vyráběny. Prodloužená záruka je vyhazování peněz oknem.

jmhad

Já k poddotazu – záruka opravené věci. Dříve stanovil občanský zákoník záruku na opravenou věc 3 měsíce. Dnes není doba stanovena a stanoví ji opravář /opravna/ v dokladu o provedení opravy. Může to být měsíc nebo půl roku. To záleží na rozsahu opravy. Ale – pokud je v opravované věci vyměněna stará součástka za novou, je jen na tuto novou součástku záruka 2 roky.

Minas

Ovšem, bylo by krásné mít pračku, která ti vydrží déle než 2 roky, ale to osobně problém nedělá na to si koupit novou. Kdyby měla být zaruka 5–10 let, věř že to položí ne jeden obchod. Bratranec vede několik elektro po česku a kdyby jen zvedl záruku, tak je kaput.

štamgast

To těžko… Sice se říká, že v dnešní době se spotřebiče vyrábí, aby vydržely do konce záruky a pak odejdou ale mám zkušenost i takovou, že třeba notebook a televizi mám pět let a stále fungují, lednice a sporák mají taktéž 5, respektive 6 let a nic jim není. Teď mám největší bobky z pračky, které budou příští rok v březnu dva roky. Asi si před koncem záruční doby zavolám technika přímo ze Samsungu (resp. z nějakýho ofiko servisu) na revizi, dokud je to v záruce (na pračce je přímo štítek s číslem na podporu).

mosoj: Bohužel, na tom stojí ekonomika…

lexx

to platilo za socíku, TV, pračka, lednička na 20 let (všechny mám doma) dneska je to kontraproduktivní s dopadem na zaměstnanost, pracovní místa a bankrot firem…to si přeješ ?

bolak

Ale obecně to nejde? Kdybych chtěl třeba na 10 let, není nějaká povinnost pro obchod, podpořená zákonem, aby by nějak museli vyhovět? Protože k čemu mi to je, když bych si chtěl třeba koupit pračku se sušičkou za 25.000, já budu mít záruku 24 měsíců a za 2 roky, měsíc po záruce, se mi složí a opravář mi řekne že za opravu dám 10.000? Dá se tomuhle nějak vyhnout? Protože z toho co píše, tak abych měl takovou delší záruku, mi ten obchodním musí vyloženě vyjít vstříc..

annas

Všude jsem našla jen 2 + 3 roky.. Rozklikl sis ceník, kolik za prodloužení zaplatíš?

Záruku máš 2 roky a když si ji prodloužil u uvedeného příkladu zaplatíš pojistné za 3 roky kolem Kč 3000. Když nevyčerpáš, tak něco vrátí.

Nikdy nemáš jistotu, co se stane. Nebo může skončit podnik a nemají náhradní díly. Třeba italská firma Ardo skončila a neseženeš knoflík za zapnutí pračky. Jinak v pořádku, takže pračku musíš vyhodit.

Myslím si, že se už nevyrábějí spotřebiče, aby tak dlouho vydržely.

Nemám zkušenosti, třeba se nějaký odborník ozve.

.

bolak

Ok.