Prodavačka mi v obchodě krátila tržby,přiznala se,podepsala dluh.V případě nesplácení jaká je lhůta na podání trest.oz

Zajímá mě když mám podepsán dlužní úpis.Do jaké lhůty po zjištění zpronevěry mohu podat trestní oznámení aby toto nebylo promlčeno?

Odpovědi
atriplex

Záleží na způsobené škodě. Viz § 34 odst. 1 trestního zákoníku, kde se hovoří o promlčení. K otázce vlastní výše škody koukněte na § 138 odst. 1 trestního zákoníku. Zpronevěra je definována § 206TZ. Lhůta se však nepočítá od zjištění, ale od spáchání. To znamená, že pokud, poslední tržbu krátila 1. ledna a vy na to přijdete až 1. září, lhůta se počítá od toho ledna. Také, aby to byl trestný čin, tak součet všech zkrácených tržeb musí být nejméně 5.000,–

  • takže škoda do 49.999,– promlčecí lhůta 3 roky
  • škoda do 499.999,– promlčecí lhůta 10 let

P.S. Uvedené věci se týkají zpronevěry spáchaná po 1.1.2010, před tím platil jiný trestní zákon, kde se to počítalo jinak.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/