Pročpak dostal císař František Josef I.?

přezdívku: „starej Procházka“?

Nejlepší odpověď
annas

Starý Procházka či Starej Procházka byla přezdívka císaře Františka Josefa I., kterou dostal podle popisku novinové fotografie „Procházka na mostě“ z pražské návštěvy v roce 1912.
Doplňuji:
Přezdívku „Starej Procházka“, kterou mu posměšně říkali někteří Češi, císař získal podle rozšířené legendy při své návštěvě Prahy v roce 1901 díky popisku na novinové fotografii „Procházka na mostě“. (Tehdy František Josef I. otevíral slavnostně most, dnes nazývaný most Legií.)

Podle historika Otto Urbana je ale tato přezdívka mnohem starší, získal ji už v sedmdesátých letech 19. století, kdy příjezd císařského průvodu ohlašoval jezdec na koni. Jmenoval se Procházka a lidé volali: „Starý Procházka už jede!“. Tuto verzi podporují i výzkumy historika Jiřího Raka, který prohlédl veškeré noviny té doby a zjistil, že žádný popisek pod uvedenou fotografií neexistuje.

Tento zdroj se liší datem.

kapka

Ach jo, tak to s tou procházkou na mostě není pravda? A já měla tu historku tak ráda. ☹

led

Nekazme si legendy. Tvárme sa, že tomu veríme 🙂