Michal Kole

Proč zubařské ošetření vždy bolí, ať se jedná o vrtání kazu či škrabání vodního kamene nebo dentálním pátradlem.

Nejlepší odpověď
www

Je to díky zanedbané péči o chrup.
Čím více na to jeden kašle, tím více pak živý, poškozený zub s nervy u zubaře bolí. Někdy je to i geny, kdy je kazivost právě jimi ovlivněna. Většinou se ale jedná pouze o výmluvu a zubař to pozná.
Zkušenost

Další odpovědi
Hlada

Protože je všechno v puse inervované.

MK44

Bolí to, protože se „pracuje“ zatraceně blízko nervů.
Nervy v zubech jsou asi proto, aby živočich poznal, že vyvýjí nebezpečný tlak při skusu a mohlo by dojít ke fraktuře chrupu. Pokud však už k ní došlo nebo když se zub kazí zdá se mi ta bolest zbytečná. Pokud si zlomíme nohu nebo natrhneme sval či šlachu, bolest nás přinutí poškozené místo nenamáhat a dopřát mu čas k regeneraci. To by se dalo akceptovat. Ale zub ani nedoroste ani se nepřestane kazit. A v přírodních podmínkách si ho nikdo ani neodvrtá a neodléčí, a nemá-li ruce, tak si ho ani nevytrhne. Nebo jste viděl třeba králíka, jak si trhá hlodáky? Já ne. Ale nemám králíky, takže nevím, jestli se jim kazí. Takže ono se ne všechno přírodě podaří… To aby byl jeden nakonec rád, že jsou ti zubaři… ☹
😉
Doplňuji:
No dobře, webová stránko! Tak teda: vyvíjí.
…Proč jsou ty překlepy vidět, až když…

suaeda

Čím více se zub nechá zkazit tak je pozdější ošetření více bolestivé. Naštěstí třetí zuby jsou již v pohodě.
Jinak souhlasím jen částečně s „www“. Péče o chrup ano hodně se prodlouží trvanlivost vlastního chrupu. Bohužel vrozené a u zubů hlavně dědičné „špatné“ zuby nezachrání nic. I kdyby se člověk sebevíc snažil.
Příklad – já chodil na pravidelné prohlídky k zubaři již od školky a zuby se mi zlomily i při kousnutí do jablka. Švára překousl v 35 letech vidličku. Zub mu částečně napraskl ale nekazil se.