bolak

Proč žížaly nesnášejí světlo?

Co jim to dělá, vždyť nemají oči?

Nejlepší odpověď
beer

Poněvadž jsou tzv. světloplaché.
Sice nemají oči, ale na povrchu těla jsou umístěny světločivné buňky (rozpoznávají světlo/stín), díky kterým reagují na různá nebezpečí. Studené světlo jim tedy nevadí, pouze je varuje.
Přímé a teplé sluneční paprsky pak tyto vlhkomilné červy přímo ohrožují na životě, proto se před nimi ukrývají.
Studium
Doplňuji:
Na lov žížal jsem proto nepoužíval svítilnu s velmi ostrým světlem, spíš jen takovou bludičku, nebo je chytal při baterce s barevnými filtry a téměř neutíkaly při použití filtru červeného – navíc byly nejlépe vidět ))
Takže světlo není pro lov žížal až takovým problémem (kolikrát postačí jen veřejné osvětlení, jsou na ně zvyklé), nejdůležitější je umění přiblížit se veeeeelmi… tiše.

Další odpovědi
Hykam

Ono jim asi nevadí to světlo, ale spíš to, že slunce je vysušuje.

marci1

„Žížaly nesnášejí sluneční světlo, proti jeho záření se neumějí chránit.“
http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/35552/karel-pecl-zamestnavam-zizaly-nevidane-podnikani-jedina-farma-v-cesku.html

dudu

Během chvíle je zabíjí ultrafialové záření.

bolak

Hykam: koukal jsem se na stránky o žižalách, a tam psali že když žížaly vylejzaj z bedýnky, stačí dát nad ní světlo a oni zalezou zpátky do hlíny, protože ho nesnášej

a když je v bedýnce moc vody, tak prej zase vylejzaj a utíkaj pryč, takže to asi nebude tak jak říkáš

beer

Stačí je přikrýt deklem s několika dírkami a nevylezou, mají tmu/šero – nač ještě svítit?
Posledně jsem ti psal, že jsem je uchovával mezi vlhkými drny – na to taky bacha, nesmějí být mokré, ať tam není bahno..