mosoj

Proč zhasne svíčka, když na ni foukneme ?

Co je příčinou zhasnutí ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Může za to jev zvaný „utrhnutí plamene“, který nastává tehdy, když rychlost proudění okolního vzduchu překračuje rychlost šíření plamene. Za války se tak pilotům stíhaček někdy podařilo uhasit hořící motor nebo jinou část letadla při střemhlavém letu z větší výšky.

Další odpovědi
Kulpix

Učili jsme se, že plamen hoří, když má dostatek, ale ne moc vzduchu.
tak asi proto.:)

Dochy

myslím že kousek pravdy má zatím každý přispívající. Při tom sfouknutí bude hrát roli víc jednoltivých příčin. Na svíčce hoří odpařený vosk. Vosk se ale přepravuje omezenou rychlostí vzlínáním v knotu a odpařuje se teplem z plamenu.

  1. Kepler: Nemyslím, že jen fouknutím bychom dokázali vyvinout dostatečnou rychlost vzduchu na to, abychom překonali rychlost šíření plamene, pokud bychom měli pořád dostatečně sytou směs plynu. Ale když se to dá dohromady s těmi dalšími jevy:
  2. Zředíme voskové páry.
  3. Ochladíme knot, takže se další páry nevytváří v dostatečném množství.

mosoj

Žádné utržení plamene. Plamen svíčky zhasne jedině proto, že fouknutím se sníží teplota svíčky pod zápalnou teplotu a svíčka zhasne. Kdyby teplota neklesla pod tuto hodnotu, mohl by se člověk ufoukat a plamen by hořel dál.