Proč země, kde se těží ropa a plyn, to mají u sebe levné a my, kde těžíme uhlí to máme drahé?

Nejlepší odpověď
klumprt

Země, kde se těží ropa a plyn nemají spotřební daně. Mají peněz i bez spotřebních daní tolik, že můžou mít klimatizované autobusové zastávky (Dubaj). Do ceny benzínu na pumpě se navíc nepromítají náklady za tankery a ropovody.
Naopak český soukromý producent uhlí prodává všem uhlí za stejnou cenu, Čechům nebo Maďarům. Nic ho nenutí, aby to „svejm“ prodával levněji.

Další odpovědi
Quimby

Naše množství vytěžného uhlí a jejich vytěžené ropy se vůbec nedá srovnávat.

Pepa25

Ceny jakékoliv colosvětově obchodované komodity (ropa, plyn i uhlí) jsou (s přihlédnutím k místu dodání) v podstatě jen jedny. Takže rozdíl je v clech, daních, subvencích a dotacích …
Takže např. cena benzínu ve Venezule není jen bez daní, ale je navíc ještě dotovaná.