bolak

Proč zákon zadává zaměstnavatelům platit za zaměstnance větší daně, pokud mu zaměstnavatel zvedne plat?

Není to nelogický, nemělo by to být spíš naopak, že čím větší plat dá zaměstnanci, tím méně bude platit na daních? Neměl by stát tímto způsobem podporovat aby zaměstnavatelé dávaly větší platy, místo toho aby platili jen zákonem povinnou minimální mzdu a odírali tak zaměstnance co to jde, když vědí že je taková nezaměstnanost a na úřadech práce takové podmínky, že ty lidi musej vzít co je, aby měli vůbec co do huby a jak zaplatit nájem?
Doplňuji:
Mně šlo hlavně o toto: Zaměstnavatel nyní nemá žádnou motivaci zvyšovat zaměstnanci plat. Kdyby mu ale stát slíbil nějakou úlevu, že by na tom ještě vydělal, tak by motivaci měl. Čili zaměstnavateli bych dal nějakou nepohyblivou taxu na zdravotním a sociálním pojištění, nezávislou na výši platu zaměstnanci, a ty procenta(%) z platu by odváděl pouze zaměstnanec, takže pokud by se mu zvýšil plat, platil by tím pádem i více na zdravotku a socce, a pokud by bral méně, platil by méně. V součtu by se to pak vyplatilo všem, protože zaměstnavatel by zvýšením platu získal nějakou menší úlevu, zaměstnanec by dostal víc peněz a stát by netratil na daních, o který přichází když zaměstnavatel platí zaměstnanci prachy bokem, protože to že by zaměstnavatel vyplácel zaměstnanci část mzdy na černo by pro něj bylo nakonec ještě finančně nevýhodný. Nebo má to nějaký mouchy, ta utopie jak vy říkáte, co tu navrhuju?

Nejlepší odpověď
mosoj

Daně ze mzdy neplatí zaměstnavatel ale zaměstnanec.
Zaměstnavatel se podílí povinně na sociálním a zdravotním pojištění.
Doplňuji:
odvody z hrubé mzdy :

sociální pojištění :
zaměstnavatel 25 % zaměstnanec 6,6 % = celkem 31,5 %
zdravotní pojištění:
zaměstnavatel 9 % zaměstnanec 4,5 % = celkem 13,5 %
z toho celkem soc. +zdrav. zaměstnavatel 34 %

O 34% se povýší hrubá mzda a dostane se superhrubá. Z toho platí zaměstnanec!!! 25% daň ( nikoliv zaměstnavatel !!!)

Další odpovědi
Drap

Odvádí se procenta z vyplacené mzdy. Nelogické se ti to možná zdá, ale je potřeba tedy logicky vymyslet z čeho by fungoval stát, když by mu nechodily daně.

anonym

V tom případě (první věta dotazu) by zaměstnavatelé neplatili daně…
A kde by ´stát´ získával příjmy??
😁
Pokud vím, tak se daně z příjmu vždy platily v zavislosti na jeho výši (i středověké ´desátky´) – neznám opačný případ…

Dochy

V podobných otázkách neexistuje jednoznačně „spravedlivý“ systém. Aktuální pravidlo je nastaveno tak, aby se platilo dané procento z platu. Podle vašeho návrhu by se mohlo stát, že z nízké výplaty půjde všechno na daně a pracovník nedostane nic.

Upozorňuji, že prac. poměr se obvykle sjednává s uvedenou hrubou mzdou, ze které se strhávají daně a pojištění. Pak je ještě taková vošklivost, které se říká superhrubá mzda, protože se někomu nechtělo říct jasně kolik stát na těch daních bere a schovává to do různých skrytích šuplíčků… (pokud by se výběr daní zjednodušil, ušetřili bychom na lidech, které daně musí vést, vybírat a kontrolovat, a to přeci nejde)

zzzzz

No jo, vždyť jsem to říkala „Bolák na hrad“ 🙂
To by tam musel být někdo normální, aby to pochopil, prozatím nám vládne 200 ožralců v PS, 81 ožralců v senátu a jeden na hradě. A už to trvá 25 let.

bolak

mosoj: no, to myslim, mně říkali že když dá zaměstnavatel zaměstnanci větší plat, musí za něj odvést větší pojištění, je to tak, nebo jsem to blbě pochopil?

bolak

Dochy: No pracovník by právě dostal, dostal by víc peněz, a z těch by odvedl větší daň, ale zaměstnanec, protože tomu se přeci přidá víc peněz. Nebo já tomu fakt nerozumim, co teda motivuje zaměstnavatele aby zaměstnanci zvýšil plat? To že za něj bude platit víc peněz? To je trochu přitažený za chlupy na prdeli, když dá zaměstnavatel víc prachů, tak by se mu to mělo spíš vyplatit, než naopak, tak aby na tom vydělali všichni…

Dochy

tim se nic nezmeni. Ted jen presouvas penize a povinnost platit dan mezi zamestnance a zamestnavatele. To se Te pak muzu zeptat, proc by zamestnanec mel chtit vetsi plat, kkdyz z toho bude muset zaplatit vetsi dan?

Ty varianty jsou prakticky rovnoceny. Jak zamestnanec tak zamestnavatel v soucasnosti vedi, ze pokud se bavi o plate, mluvi o „hrubem“. Zamestnavatel vi, ze jeho primy naklad je „superhruba mzda“. Ze plati zvlast zamestnavatel ze superhrube a zvast zamestnanec z hrube (prestoze oboji strhne zamestnavatel najednou) je podle mne pouze schizofrenni obstrukce nasich zakonodarcu, ale s tim nic nenadelame. Mohl by nekdo rict dost, z 20000 hrubeho se od 1.1. stane 28000 hrubeho, na superhrubou odted zvysoka a dane plati zamestnanec prostrednictvim zamestnavatele. Fakticky se nezmeni vubec nic, jen ze slovniku danove ucetni zmizne jeden vyraz a v ucetnich dokladech 5 kolonek. Cista vyplata, dane i náklady zaměstnavatele na zaměstnance zůstanou stejné (zaměstnavatel ušetří na zaměstnanci část pracovní doby své účetní)

zzzzz

Nic ho nemotivuje, je motivován ti vyplácet minimální mzdu. proto než by ti zvedl mzdu, tak ti dá raději nějaký benefit lístky do kina atd.

mosoj

Jinak řečeno, z každé 100 Kč kterou ti zaměstnavatel přidá
odvede 34 Kč. Takže na tu stovku potřebuje 134 Kč.

mosoj

Ne pochopil jsi to dobře. Daň ze mzdy ale odvádíš ty ( ze super hrubé mzdy).

mosoj

Houby , chtěl jsem napsat 15% napsal 25 % dań !!!!!!!
Daň je 15 % ze superhrubé mzdy.

anonym

Ne, pochopil jsi velmi přesně. Proto dávají menší mzdy, ono platit 13% (4,5 zdrav. a 8.5 soc., tak nějak) je docela vysoké. http://www.you­tube.com/watch?v=_PHU­VEiWU3Y

mosoj

34 % !!!!!

anonym

Vím, to je zaměstnanec, zaměstnavatel platí více. Jsem rád že jsi doplnili procenta odvodů. Pak je odpověď relevantní.

mosoj

V pohodě , nějak to zvládnem.