bolak

Proč vzniklo jméno Liverpool, tedy česky bazén jater?

Nejlepší odpověď
marci1

Liverpool je situováno ve východní části Merseyské zátoky, asi 8 km odtud je pobřeží omýváno vodami Liverpoolského zálivu a Irského moře. O vznik města Liverpool se v roce 1207 zasloužil anglický král Jan, který mu udělil městská práva. První písemné doklady o osídlení oblasti kolem řeky Mersey však pocházejí již z 1. století…
Liverpool je město, které se nachází v Anglii podél východní strany ústí Mersey. Počátky názvu Liverpoolu jsou kontroverzní; místo bylo známé jako „Liuerpul“ v 1190, možná znamenalo bazén nebo potok s kalnou vodou. Název by mohl také pocházet z „elverpool“ jako odkaz na velký počet úhořů v Mersey..
Liverpool – název znám téměř tisíc let. Původ pojmenování se vysvětluje i ze starých anglických slov „odsouzenec na doživotí + pol“ běžet spolu; Liuerpul (tak to bylo nazváno v roce 1190), význam – „bazén s kalnou vodou“. Více ve zdroji.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/liverpool