Retko

Proc vychodny blok odmitl Marshallův plán?

Proc vychodny blok odmitl Marshallův plán??

Nejlepší odpověď
mosoj

Rozhodl SSSR a raději omezeně pomohl on a ve své zemi nechal lid umírat hladem.
Čistě politické důvody. Prostě už v Jaltě se rozhodlo kdo si co z Evropy utrhne.

Další odpovědi
led

Marshallov plán bolo cez ekonomickú pomoc postupné „tiché“ dobývanie európskych krajín, nie násilnou cestou.
Obranou proti tomu bolo vlastne založenie Európskej únie.

citujem:
Americký prezident Harry Truman, vědom si nebezpečí rozšíření bídy a tím i komunismu ve válkou zničené Evropě, pověřil ministra zahraničí generála George Marshalla vytvořením plánu pomoci této části světa. Marshall zadal zpracování podkladů svému úřadu.
V březnu 1947 se Marshall účastnil v Moskvě konference velké čtyřky o budoucnosti Německa. Po rozhovoru se Stalinem si uvědomil, že Sověti čekají, až se situace v Evropě, co se týče zásobování obyvatel potravinami, ještě zhorší. Lidé budou nespokojenější a vytvoří se lepší předpoklady pro vzestup komunistického hnutí a možného převzetí moci tamějšími komunistickými stranami.

quentos

přece nebude brát něco od „zlých kapitalistů“ ;{))>

SSSR by to pak vnímal jako vyloženě kontrarevoluční krok, ověřeno ve zdroji níže

www.odmaturuj-jako-borec.cz/soubo­ry/de/29.doc