Avatar uživatele
anonym

Proč výběr z bankomatu není taky podmíněn SMS autorizací ? Aby se nevyplatilo skimovat karty a okoukávat PIN ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? chudst, Alesh před 4593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Ad Baghira, uzamykání karty funguje dodnes a nejen u eBanky, když ji Reifeisen koupila, zachovala zákaznické atributy.
Ad Alesh, zkus někdy hodit řeč s bankovními profíky. Velice rychle by tě vyvedli z omylu, technicky je to proveditelné, ale ekonomicky a systémově nerentabilní. Provozovatelé platebních karet jsou poplatni celosvětově platným normativům, kvůli unifikaci a univerzalitě, jakákoliv změna je krajně nákladná a náročná. Navíc to má dopady na výrobce bankomatů, servisní a provozní mechanismy a další související oblasti, včetně platebních terminálů v tísících obchodů a restaurací.
ČR spolu s východním blokem patří do rizikovější oblasti, takže plošně doplňují otvory pro platební karty antiskenovacími nástavci, což samozřejmě také stojí prachy. Je to také jeden z mnoha důvodů, proč máme 2. nejdražší bankovní poplatky v EU a obdobné je to i u tarifů a hovorného tuzemských mobilních operátorů.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Protože by to bylo asi zbytečně komplikované a zdržovalo by to, ono takhle kolikrát stačí jaké tam jsou fronty, že? A ne každý, kdo chodí do bankomatu, má mobil.
Nicméně by určitě šlo to řešit:

  1. sms autorizace by byla volitelná (uživatel by si ji mohl ale nemusel aktivovat v bance)
  2. možná by šlo dělat takovou poloautorizaci, že bych si ji vyžádat předem, přišel by mi kód do sms s platností např. půl hodiny a ten bych pak zadal při výběru. Nevím, možná je to blbost. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
baghira

Protože praxe prokázala, že současný stav je dobrý kompromis mezi bezpečím a pohodlím.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Zplic

Protože, když vám zloději ukradnou kabelku, tak v ní máte platební kartu, mobil (a možná i pin napsaný na papírku).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Alesh

@ baghira: Chceš řít, že už to někdo někdo zkoušel zavést?
Mně tedy opravdu nepřijde, že by bankomaty byly dostatečně bezpečné proti kopírování karet a zároveň, že by zadání kódu z sms bylo nějak obtěžující, zvlášť pokud bych si ho mohl ale nemusel aktivovat. Když už si aktivuji, tak s tím počítám, že ho budu zadávat. Podle mě je to dobrý nápad.

před 4593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
baghira

Myslím, že e-banka kdysi měla blokování karty pomocí sms.
Mobilem jsi kartu odemknul, udělal transakci, a pak ji zase zamknul. Jak to dopadlo a jestli to ještě funguje, potom co ebanku koupil rajfajzen, to nevím.

před 4593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Jo tak. No, ale to pak bylo nutné udělat i na platby kartou, což je zbytečné. Tady ten nápad byl jen na výběry z bankomatu a to mi jako blbost nepřijde.

před 4593 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek