Proč výběr z bankomatu není taky podmíněn SMS autorizací ? Aby se nevyplatilo skimovat karty a okoukávat PIN ?

Nejlepší odpověď
anonym

Ad Baghira, uzamykání karty funguje dodnes a nejen u eBanky, když ji Reifeisen koupila, zachovala zákaznické atributy.
Ad Alesh, zkus někdy hodit řeč s bankovními profíky. Velice rychle by tě vyvedli z omylu, technicky je to proveditelné, ale ekonomicky a systémově nerentabilní. Provozovatelé platebních karet jsou poplatni celosvětově platným normativům, kvůli unifikaci a univerzalitě, jakákoliv změna je krajně nákladná a náročná. Navíc to má dopady na výrobce bankomatů, servisní a provozní mechanismy a další související oblasti, včetně platebních terminálů v tísících obchodů a restaurací.
ČR spolu s východním blokem patří do rizikovější oblasti, takže plošně doplňují otvory pro platební karty antiskenovacími nástavci, což samozřejmě také stojí prachy. Je to také jeden z mnoha důvodů, proč máme 2. nejdražší bankovní poplatky v EU a obdobné je to i u tarifů a hovorného tuzemských mobilních operátorů.

Další odpovědi
Alesh

Protože by to bylo asi zbytečně komplikované a zdržovalo by to, ono takhle kolikrát stačí jaké tam jsou fronty, že? A ne každý, kdo chodí do bankomatu, má mobil.
Nicméně by určitě šlo to řešit:

  1. sms autorizace by byla volitelná (uživatel by si ji mohl ale nemusel aktivovat v bance)
  2. možná by šlo dělat takovou poloautorizaci, že bych si ji vyžádat předem, přišel by mi kód do sms s platností např. půl hodiny a ten bych pak zadal při výběru. Nevím, možná je to blbost. 🙂

baghira

Protože praxe prokázala, že současný stav je dobrý kompromis mezi bezpečím a pohodlím.

Zplic

Protože, když vám zloději ukradnou kabelku, tak v ní máte platební kartu, mobil (a možná i pin napsaný na papírku).

Alesh

@ baghira: Chceš řít, že už to někdo někdo zkoušel zavést?
Mně tedy opravdu nepřijde, že by bankomaty byly dostatečně bezpečné proti kopírování karet a zároveň, že by zadání kódu z sms bylo nějak obtěžující, zvlášť pokud bych si ho mohl ale nemusel aktivovat. Když už si aktivuji, tak s tím počítám, že ho budu zadávat. Podle mě je to dobrý nápad.

baghira

Myslím, že e-banka kdysi měla blokování karty pomocí sms.
Mobilem jsi kartu odemknul, udělal transakci, a pak ji zase zamknul. Jak to dopadlo a jestli to ještě funguje, potom co ebanku koupil rajfajzen, to nevím.

Alesh

Jo tak. No, ale to pak bylo nutné udělat i na platby kartou, což je zbytečné. Tady ten nápad byl jen na výběry z bankomatu a to mi jako blbost nepřijde.