Zvědavý

Proč vůbec jeli Američané do Vietnamu??

Jaký byl důvod války ve Vietnamu ? O co tam vlastně šlo? Čeho chtěli dosáhnout? Prosím jen v několika málo větách

Nejlepší odpověď
Kepler

Začínal se tam uplatňovat komunismus, Američané tomu chtěli zabránit a chránit tam svoje zájmy.

Další odpovědi
annas

Bylo to mnohem složitější, konflikt v této oblasti začal již od 2. světové války, takže se nedá napsat stručně. Vše najdete v odkazu

http://tema.no­vinky.cz/viet­namska-valka-indocinska-valka

"Samotná vietnamská válka probíhala v letech 1964 až 1973. O dva roky později padl Saigon a v roce 1976 byl Vietnam sjednocen pod nadvládou komunistického severu.

Příčiny války ve Vietnamu souvisely s důsledky studené války a s tím, že se v jihovýchodní Asii objevuje hrozba komunismu -
severovietnamská snaha o sjednoceni země pod její nadvladou,, dále snaha zabránit další korejské válce.

Každopádně to bylo v době studené války, tedy v době konfrontace „komunismu“ a kapitalismu. Obě strany se obávaly hrozby jaderných zbraní a vzájemného zničení, proto se bojové akce nekonaly přímo mezi hlavnimi soupeři, ale po celém světě za vice či méně veřejné účasti obou stran (Korea – účast sovětských letců, , arabsko-izraelské valky, irácko-iránská válka – angazovanost obou stran v dodavkach zbrani, atd.) .

Také je třeba vzít vzit v úvahu velkou tvrdohlavost, se kterou komunističtí představitelé jednotlivých stran a zemí ignorovali mezinárodní smlouvy, dohody a situaci vůbec a snažili se dosahnout své revoluce proléváním krve jiných.

http://forum.val­ka.cz/topic/vi­ew/22802/Prici­na-valky-ve-Vietnamu

Rommart

Kepler tovystihl přesně, jen dodám, že si potřebovali opět něco dokázat, jako onehdy přejezdy po evropě, stejně pokaždé je jejich skŕe nic moc. A jejicha arogance se neobjevila jen ve Vietnamu ale i v jiných státech či zemích.

marci1

V té době existoval Jižní a Severní Vietnam (stejně jako dnes Korea). Válka ve Vietnamu začala jako pokus Vietkongu o svržení vlády Jižního Vietnamu, v jehož pozadí stál komunistický Severní Vietnam snažící se o spojení celého Vietnamu pod komunistickou nadvládu. Guerilla (partyzánský boj), kterou začal Vietkong v Jižním Vietnamu, probíhala od roku 1959. Jelikož USA byly jednoznačně proti rozšiřování komunismu, roku 1961 americký prezident John F. Kennedy slíbil pomoci udržet nezávislost Jižního Vietnamu. V následujícím roce bylo ve Vietnamu již přes deset tisíc amerických vojáků.:-)

led

  • dôvod vojny stručne v 3 vetách

1 – zabrániť rozširovaniu komunistickej ideológie v Juhovýchodnej Ázii
2 – získať a udržať nadvládu USA nad ekonomikou a politikou Juhovýchodnej Ázie
3 -upevniť v USA vlastnú ekonomiku. Aj keď pri výške nákladov skoro 30-ročnej vojny to znie paradoxne, ale práve vďaka vojne nestúpla nezamestnanosť a technika sa prudko vyvíjala.

lexx

strach a obava přes ztrátou sféry vlivu…zrovna jak Pražské jaro ČSSR 1968 které pohřbili bandité USA a ruské tanky ? sehrály jenom pasívní roli – úlohu figurantů…