bolak

Proč všechny slovinský příjmení končej na IČ?

Nebo né všechny ale je jich hodně.

Nejlepší odpověď
annas

Všechna příjmení určitě ne. Ale je jich hodně. Našla jsem něco Neupravený překlad, ale snad srozumitelný.

IC je přípona a znamená „syn“ (Petrič = Peterův syn) nebo mladistvý (např. dítě, Scopolia), nebo dokonce méně nesou stejné věci (konec konců). Někdy je s diakritikou (např. Scopolia, zakončení), a někdy ne (např. Petrič).

Slovanská přípona je obvykle nejen jih slovanský, a samozřejmě, slovinském, jména, původní končí jako ochránce, tedy jméno svého otce. Slovinský pak se stal patronem jméno v ruštině, například., Jsou stále oba.

Že v jiných jižních slovanských jazycích C, slovinské a d, je výsledkem historického vývoje těchto jazyků. Některé měkké hlasy, které se v jiných slovanských jazycích nerozdělené (c, lj, nj, je …) jsou ve slovinském kalené a směsi s podobnými fonémy

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-vsechny-slovinsky-prijmeni-koncej-na-ic

Příjmení spolu s narozením nebo křestní jméno se skládá ze dvou částí jména a obvykle se dědí z otce. Termín byl znám již od 1603 Megiserjevega slovníku (prymik i pridevik), poté 1680–1710 Vorenčevega slovníku (preimek, pridevik), atd.. Původně byl tento termín označen podle přezdívky nebo jména domácích mazlíčků. Názvy ulic byly ve venkovských oblastech vzniku společného zdroje a příjmení je ještě v použití dnes. Přetrvávat po několik generací, někdy i staletí. Zdroje pro jejich tvorbu jsou velmi podobné těm, příjmení: křestní jména (v posledních dvou nebo třech stoletích mají také příjmení), několik jména, jména a přezdívky z povolání.

Slovinský příjmení se usadili u venkovského obyvatelstva v 16. století, buržoazie a šlechty a dokonce i dříve. Vznikly ze čtyř zdrojů: první jména (.. Staré předkřesťanské, například Stojan, Radoha prodala, a to zejména ve křtu, například Klemenčič, Pavlin Tomáš), od místní nebo. Provinční jména (např. Gomilšek, Kalan, Krašovec) názvy a profesí. funkce (Zupan, Smith, Šuštar) a přezdívky (jezevec, Erjavec, král, Majcen). Nejtypičtější Slovinské příjmení jména s příponou – SEC a – nik, ukazující na místní zdroje. Početně dominují příjmení patronimičnimi příponový – IC -čič/-šič, eticko-,–Žovič, široce roztroušené, ale i zahraniční příponový – nebo ar. – Er, ukazuje především v profesích nebo v názvu stanovniška. Původně Slovinský příjmení většinou podstatná jména, přičemž některé z nich byly původně neurčité adjektiva (Preąeren, Eržen, modrá, chlupatý), zainteresované strany – L (Premrl, projít, Zavadlav) zúčastněné strany na – a n – t (Prodan, PET), stanoví a velikosti (Predikaka, Hudales). Slovinský příjmení Jsou to jeden až štirizložni, minimální má dvě foném (as) a nejvýše dvanácti (Pustoslemšek). L. 1994 ve Slovinsku bylo kolem 66.000 příjmení, z nichž 48000 s frekvencí méně než deset vozidel. Deset nejčastějších příjmení frekvence mezi 4040 (holubi) a 11718 (Novák). Při určování původu se struktura a význam příjmení požadována navíc k textovým nářeční, historičnojezi­kovne, kulturní, historické a etymologické výzkumu.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­sl&u=http://www­.rodoslovje.com/pri­imki/Clanki/Pri­imki%2520na%25­20Slovenskem%2520za%­2520JZ.doc&prev=/s­earch%3Fq%3Dslo­venski%2Bpriim­ki%2Bse%2Bkon%25C4%258Da­%2Bna-ic%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D3ck%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

----

Jinak je to dáno historických výjvojem na základě rekonstrukce staaroslověnského jazyka. . Existuje hláskový rozdíl mezi jazyky jihoslovanskými, východoslovanskými a západoslovanskými. (Třeba zakončení -ič je shodné s ruštinou. Ivan Ivanovič – jméno po otci). Totiž v minulosti exitovalo jiné rozložení slovanských jazyků než dnes.
Doplňuji:
Pátý pád ve slovinštině se shoduje s prvním pádem.

Další odpovědi
anonym

A mě by zajímalo, jak se skloňuje jméno Gospič, zvláště pátý pád.

zjentek

spíš ruské ne? Barabakan, lepší je Popič ..Pop Popič

annas

Ta část textu je o příjmeních všeobecně. Chtěla jsem vybrat jen tu část, která se týká příjmení na -ič, jenže místo DEL jsem klikla ODESLAT. Omlouvám se za informace, které jsou navíc. 🙂

annas

Teď jsem si všimla, že jsem vložila blbě odkaz. Zase Den Blbec. Zkusím odkaz najít.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­sl&u=http://med­.over.net/forum5/re­ad.php%3F151,8­307894&prev=/se­arch%3Fq%3Dslo­venski%2Bpriim­ki%2Bse%2Bkon%25C4%258Da­%2Bna-ic%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DAM7%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

http://med.over­.net/forum5/re­ad.php?151,830­7894