JanyOK

Proč „Všechny cesty vedou do Říma“?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­149&q=Pro%C4%8D+v%C5%A1e­chny+cestou+ve­dou+do+%C5%98%C­3%ADma&sa=Vyh­ledat#566

Další odpovědi
dědapetr

Všechny cesty vedou do Říma
Každý někdy někde zabloudil a najednou nevěděl, jestli jde správním směrem. Obvykle se pak utěšujeme tím, že všechny cesty vedou do Říma a že to prostě nějak dopadne.

Proč ale právě do Říma? Zkusili jsme najít vysvětlení a tady je.
Rčení „Všechny cesty vedou do Říma“ pochází pravděpodobně z doby římského císařství. Kniha: Proč se říká? vysvětluje původ uvedeného rčení takto: „Římané měli svůj "pupek města“ (lat. umbilicus urbis) a přeneseně i celé říše situovaný na foru Romanu, poblíž vítězného oblouku Septimia Severa.
V roce 29 našeho letopočtu dal postavit první římský císař Augustus (27 p. n. l. – 14 n .l.) v jihozápadní části fora Romana u Saturnova chrámu tak zvaný zlatý milník (lat.milliarium aureum). Stál na místě jakéhosi pomyslného středu římské říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice vedoucí různými branami do Říma. Zlatý milník v podobě mramorového válce stál na čtyřhranném podstavci, byl pokryt bronzovými deskami a na nich byla vyryta jména hlavních měst římských provincií i jejich vzdálenost od Říma. Odtud snad vzniklo pořekadlo o tom, že všechny cesty vedou do Říma."

Zdroj: http://www.ak­tivni.cz/clanek/za­bava/vite-ze-/vsechny-cesty-vedou-do-rima