dmatejek777

Proč vrahy neodradí vězení?Proč se pořád vraždí, když vrahové a zločinci vědí, co je čeká. Proč se nepoučí?

Ví, že dostanou trest smrti(třeba USA) nebo doživotí a stejně je to nezastaví.

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku Proč jen úvahy. .Někdy nezná odpověď mnohdy ani sám pachatel. Těžko říct, co se vrahovi odehrává v hlavě …

Třeba se mstí, závidí, někdo mu ublížil, cítí nespravedlnost, naděje na beztrestnost, jednou mu to vyšlo, takže zkouší znova Jindy mu nezáleží na tom, zda bude dopaden, jen když uspokojil své ego …

.Pachatel může být psychicky narušený, cholerický, myslí jen na sebe, neuvědomuje si, že ubližuje rodině nejen své, ale i zavražděného, postrádá základní morální vlastnosti. Nechová se k lidem tak, jak by chtěl, aby se oni chovali k němu atd.

Stále se odehrává boj dobra se zlem, jenže ne vždy vítězí dobro jako v pohádkách. A také se na ně zapomíná …

Další odpovědi
led

Je to akási psychologická hra, v ktorej niekto prehrá a niekto vyhrá. Remíza, to je len stav pred výhrou,či prehrou.
Mnohí vzhľadom na veľkú neobjasnenosť zločinov (v svetovom merítku), dúfajú, že práve oni sú tí vyvolení, ktorí vyhrajú a nebudú odhalení, eventuelne v prípade odhalenia to „uhrajú“ na remízu, nebudú odsúdení a prežijú…
No nie je to len pri vraždách, ale aj pri ostatných druhoch zločinu.
…, niekedy stačí pohľad na človeka s podpriemerným (oficiálne priznávaným) príjmom a jeho výdavky. O tých „veľkopodnika­teľoch“ v nelegálnej sfére radšej ´tíško pomlčím´… a v tomto je práve tá ich vidina nedotknuteľných „3 opíc“ – dobrý svedok = žiadny svedok, a ak už je svedok, tak len ten, ktorý nevidí, nepočuje, nehovorí. …a kde nie je svedok…
Doplňuji:
Ale vražda nie je len fyzcká, tj zámerné násilné usmrtenie iného človeka,
vražda je i psychická, (aj keď táto sa, žiaľ, nekvalifikuje ako vražda), keď iného zlikvidujete psychicky, keď duševne labilnejší (aj keď si to sami o sebe nepriznáme) jedinec, na psychický nátlak jednotlivca, či spoločnosti, sa psychicky zrúti, prípadne ukončí svoj život sebevraždou. A práve tento typ vraždy je najrožšírenejší na svete, ale aj najmenej postihovaný (ťažko sa dokazuje, dokonca niekde je i spoločnosťou tolerovaná, či priamo podporovaná – náboženské štáty -napríklad spoločenské postavenie žien, zahalená tvár, intolerancia pohlaví)

Drap

Mnoho jedinců je zkrátka nepoučitelných.

anonym

Hrozba trestu je pro takové zločince nedostatečnou motivací, aby se chovali řádně. Těžko se budeme bavit o tom, že člověk schopný spáchat chladnokrevnou vraždu je psychicky zdravý. I u jednoho případu spáchané vraždy hledají psychiatři důvod, proč se to stalo (přechodné pominutí smyslů, zločin z vášně…)
Není normální sáhnout na život jiného člověka. Pokud někdo takto asociálně jedná, tak zřejmě má i hrozbu trestu postavenou do jiné roviny.
Je to úplně stejné jako u pokladní, která zpronevěří peníze. Pachatel si prostě myslí, že se mu na to nepříjde. Navíc i zde platí, že „s jídlem roste chuť“. Když to projde jednou, tak si takový zločinec nejspíš myslí, že je natolik dobrý, že se na něj opravdu nepřijde.
Potom takového psychicky vykolejeného jedince zavřou do vězení, kde má relativní klid na to, aby si promyslel, kde udělal chybu a případně se od spoluvězňů ještě něco přiučil.
Člověk s neúctou k životu nebo k cizímu majetku se přece nezastaví před hrozbou nesvobody v případě, že se na jeho trestnou činnost přijde.

Kelt

Nevím, zda jde dávat všechny zločince do jednoho pytle, i když udělali stejný zločin.
Podnikatel zlikviduje konkurenta, propuštěný zabije zaměstnavatele, technika provedení je úplně stejná, ale každý měl úplně jiný motiv a důvod.
A proč je neodradí vězení? Proč je neodradí trest. Třeba si myslí, že jeho neodhalí, že se na to nepřijde.

MK44

Vraždí se za různých podmínek a z různých „důvodů“. Tady lze jen stručně uvést, co mi momentálně připadlo na mysl.

Třeba v pomatení smyslů. Pod tlakem deprese, psychózy, z nezvládnutého pocitu ublížení, nespravedlnosti, výsměchu apod. Pak třeba postřílíme děcka ve škole i s učitelkou. Následně odbouchneme i sebe. Máme-li po ruce nějakou tu tatínkovu flintu, opakovačku nebo pistolku v šuplíku jako v Americe, pak „to, děti, přece nejni žádnej problém“, že? ☹

Nebo v afektu. Pětkrát řeknete manželce, aby už konečně byla zticha, a ona mele a mele, vyčítá a vyčítá, reje a reje. Prdnou Vám nervy, jednu jí vrazíte a ona vezme druhou o plotnu. A už je vymalováno! To jste samozřejmě nechtěl. Vzít zpátky to nejde a ani u soudu Vám to neuznají jako nutnou sebeobranu. To Vaše manželka, pokud Vás zakuchne, když jste ji večer co večer mlátil, má už pomalu spíš šanci.

V takových případech je nějaké poučení se, vědomí, co Vás čeká, mimo mísu.

Dále se vraždí takzvaně úkladně, to jest s chladným úmyslem, plánem, kalkulem a více či méně „prefíkaně“. Obávám se však, že to nelze od shora uvedených příčin nějak striktně oddělit. I zde totiž často v základě hraje roli emoce. Například strach. Někdo Vás například vydírá, protože Vás načapal při defraudaci milionů, při nezvládnutí sexuální orientace na nezletilé či jiné vysoce trestné činnosti a Vám hrozí, že budete sedět tak jako tak. Tak to risknete a svědka odstraníte. Buď to projde nebo si posedíte dýl. Je zjevné, že tento strach dokáže být aktuálně silnější než budoucí výčitky smědomí za to, že jsme zmařili lidský život.

Nemluvě o případech, kdy Vás nějaký mafián, nácek nebo sovětský poradce přinutí zabít jiného člověka pod hrozbou, že jinak nechá on zlikvidovat Vás. Udržet si lidskost v kriminálních poměrech je často za hranicemi možností jedince. Jak se to rozjede … Možnost morální volby bývá uplatnitelná jen na samém začátku – neudělat tu první špatnost, byť se zdá malicherná. Při každé další, horší, je těžší a těžší tu gradaci zastavit.

I v případě zcela chladného kalkulu, například ve věcech dědictví, kdy otrávíte vlastního rodiče nebo bráchu, bude ve hře nějaký psychopatický cynismus.

Bohužel, zhledem k možnosti manipulace trestního i soudního řízení ze strany toho, kdo na to má prostředky, můžete, jakožto slušný člověk, dospět k závěru, že Vám nezbývá, než si zlo nechat líbit nebo ze zoufalství agresora odstranit násilně … ☹

No, v podstatě dost neveselé, že?

bolak

Proč lidi kouřej když kouření způsobuje rakovinu plic? Proč chlastaj a žerou nezdravě, když si tím oddělávaj další vnitřní orgány včetně srdce? Proč píchaj bez gumy a riskujou pohlavní choroby, z nichž některý jsou smrtelný?

Lidi jsou lidi.

led

MK44,
„Třeba v pomatení smyslů. Pod tlakem deprese, psychózy, z nezvládnutého pocitu ublížení, nespravedlnosti, výsměchu apod. Pak třeba postřílíme děcka ve škole i s učitelkou. Následně odbouchneme i sebe. Máme-li po ruce nějakou tu tatínkovu flintu, opakovačku nebo pistolku v šuplíku jako v Americe, pak "to, děti, přece nejni žádnej problém“, že? "
píšete o streľbe v škole – vinník, skutočný vinník je inde, nie ten, kto stlačil spúšť. Vinná je spoločnosť. Ľudia okolo, veď museli pozorovať aspoň náznaky jeho lability, stresu. To nebola bezprostredná akcia, ale akcia pripravovaná. To nik nevidel, alebo nechcel vidieť? Keď sa do kongresu podal návrh na Zákon o strelných zbraniach, kde bolo obmedzené vlastníctvo držby zbraní jednotlivcami, mnoho kongresmanov bolo proti tomu, že ide o zásah do ľudských práv, ale nie je základné ľudské právo – Právo na život? Toto právo tým neprijatím zákona kongres porušil. Kto je vrah?