mosoj

Proč voda hasí oheň ?

Princip hašení vodou spočívá na ochlazení hořícího předmětu pod zápalnou teplotu. Jestliže se něco ochladí pod zápalnou teplotu nemůže to hořet.
Jak účinně zabraňuje pára přístupu vzduchu nevím, ale moc bych na to nesázel.

Nejlepší odpověď
gecco

Ne vždy a ne každý oheň (každou hořlavinu)…

Ale pokud ano, pak proto, že hořící látku ochladí.
Fyzika…
😉

Další odpovědi
ratava

Přepisovat z odkazu nebudu, je to zajímavé celé…
http://www.zau­jmi.cz/priroda-zvirata/zajimavosti-z-prirody/proc-voda-hasi-ohen/

…ale abych nebyla jen „odkazová“, tak… „jakýkoliv materiál potřebuje k hoření kyslík. Když zamezíme vstupu kyslíku třeba párou, tak je hoření znemožněno. Tímto způsobem umí voda hasit oheň…“

dudu

Hoření je prudká oxidace závislá na dostatku kyslíku. Voda proces hoření v podstatě zadusí. Nedávno jsem shlédl pokus, kdy ložisku hoření byl účinně kyslík odebrán rázovou vlnou zvuku. Hasiče tento poznatek výzkumu velmi zaujal.

JájsemRaibek

Protože voda není hořlavá. Dokonce i benzínem se dá oheň uhasit, protože jsou vysoce vznětlivé výpary, ale pokud např. kbelík s benzínem chrstneš na malý oheň, aniž by došlo k zážehu výparů, oheň se udusí.
Představ si trojúhelník, což je oheň. Pokud mu vezmeš jakoukoli stranu, oheň hořet nebude. Více v obrázku.
http://www.tzb-info.cz/docu/clan­ky/0096/009636o1­.jpg

arygnoc

voda oheň nehasí.

;-Q

ak aby bolo jasno:
nejaké chladenie vodou horiaceho predmetu má asi taký účinok na jeho uhasenie, ako modlitba v kostole na uzdravenie nemocného rakovinou.

za prvé:
keď voda príde do styku s horiacim predmetom, premení sa v paru a odníma mu veľké množstvo tepla. k premene vriacej vody v paru je potrebné viac ako päťkrát toľko tepla, ako k zahriatiu rovnakého množstva studenej vody na teplotu 100 ° C.

za druhé:
para, ktorá sa pritom vytvorí, zaujíma niekoľko stokrát väčší objem ako voda, z ktorej vznikla. para tak obklopí horiaci predmet, znemožňuje prístup vzduchu, a ako vieme, horenie bez vzduchu nie je možné.

hasiaci účinok vody sa môže zvýšiť tým, že sa do nej pridá strelný prach.
zdá sa to asi divné, a predsa je to celkom rozumné: prach totiž rýchlo zhorí a vytvorí veľké množstvo nehorľavých plynov, ktoré obklopí horiace predmety a oheň udusí.

;-Q

Dochy

Mosoji: Proč se ptáš, když odpověď znáš?

mosoj

Aby jsi mohl odpovídat.

bolak

Jak kdy, je tam určitá teplotní hranice, kterou když žár překročí, tak nejen že voda oheň nehasí ale navíc ho ještě podporuje v hoření. Viděl jsem to kdysi dávno při jednom hokusu pokusu. Molekula vody se rozložila na vodík a kyslík a pak teprve začala čupr legranda ..

Dochy

Blbost. Sorry, ale jde o fyzikální nesmysl. Tento mechanismus může změnit charakter hoření – za jistých okolností možná působit menší exploze, ale podporovat hoření? To by bylo perpetum mobile… Při psalování ten vodík nemůže dát víc energie než kolik bylo odebráno při rozkladu vody na kyslík a vodík.

mosoj

Tím, že se voda odpařuje ochlazuje hořící látku ještě více, díky skupenskému teplu výparnému.

JájsemRaibek

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ho%C5%99en%C3%AD

JájsemRaibek

Voda oheň zakryje a zabrání přístupu vzduchu-oxidačního činidla. Tím oheň přestane hořet.