Shady

Proč vlastně Hitler nevtrhl i do Švýcarska?

Byl to bezohledný imerialistický nácek a tak mi přijde divné že by bral v potaz že je to neutrální země.

Nejlepší odpověď
anonym

Tahle neutrální země má banky, v nichž má majetek uložený spousta velmi bohatých osob a společností. Dějinami hýbou peníze, majetek, nerostné bohatství atd. Pokud světu nevadilo, že Němci vtrhli do Čech , Polska atd., tak Švýcarsko se svým statusem neutrální země na tom je a bylo jinak.
Hitler byl mocichtivý a toužil ovládnout svět. Kdyby mu patřila celá Evropa, zřejmě by byl osud Švýcarska také ohrožený, ale tak daleko, aby si na ně mohl troufnout, se naštěstí nedostal.
Můžerme Rusy hodnotit a kritizovat jakkoliv, kdyby se ale nepostavil Hitlerovi do cesty právě oni, tak by asi vývoj války vypadal jinak. Západní spojenci příliš dlouho váhali a teprve houževnatý odpor sovětského lidu je dokázal probudit k aktivitě.

Další odpovědi
marci1

Švýcarsko bylo pro Hitlera velmi důležité. Švýcaři ovládali, nebo by zničili důležité alpské tunely a cesty, které používala Třetí říše k transportu zboží z Itálie. I tak měla Třetí říše připraven plán útoku na Švýcarsko s názvem „Tannenbaum“. Podrobněji ve zdroji : http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0v%C­3%BDcarsko_za_druh%­C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_­v%C3%A1lky

Barix

Se ho běž zeptat

Lamalam

Podle jedné teorie to bylo na nátlak admirála Canarise. Chtěl zachovat neutrální Švýcarsko jako otevřenou základnu pro činnost tajné služby. Podobnému účelu za války sloužilo také Turecko a Španělsko, omezeně i Irsko.
Doplňuji:
Nerozumím tomu, jak s touto otázkou souvisí houževnatý sovětský odpor.

led

Vojensky to nebol žiadny problém. Ale v politike sa hľadajú spojenci aj u nepriateľa a kde sa najlepšie robia obchody a rôzne jednania medzi nepriateľmi, u neutrála. Preto Švajčiarsko bolo práve takým „okrúhlym stolom“ kde sa nepriatelia na seba priateľsky usmievali a obchodovali so strategickými surovinami.
Je dokázané, že práve tam americkí priemysloví magnáti (aj židovského pôvodu) predávali strategické kovy do zbraní, ktorými nemeckí vojaci zabíjali amerických vojakov.
Aj Hitler, nech by bol akokoľvek zaslepený svojou mocou, si toto uvedomoval.

Emefej

Ocko, máš to nějaké zmatené. K aktivitě např. angličany rozhodně neprobudil SSSR, v době kdy Anglie osamoceně bojovala, byl SSSR totiž německým spojencem, to snad víš. Co se dělo ve východním Polsku a v pobaltským republikách po obsazení sověty je taky známé. Kde byl ten houževnatý odpor? A to nemluvím o zákeřném napadení malého, téměř nevyzbrojeného Finska.