brokol

Proč vítali rudou armádu šeříky?

Rudoarmějskou armádu vítali v srpnu 68 prý Pražané rozkvetlými šeříky. Dnes je tím pádem šeřík jistým symbolem osvobození, ale zároveň je v některých kontextech brán za komunistikou propagandu. Jakou to mělo tenkrát souvislost? Proč šlo zrovna o ně?

Nejlepší odpověď
marci1

Rudou armádu vítali šeříky Pražané v květnu 1945 ( konec 2. světové války ), poněvadž v květnu právě kvetou. Asi sis to trochu spletla. 🙂

Další odpovědi
Lamalam

V srpnu 1968 je nikdo nevítal, jednak proto, že je tu nikdo nechtěl a taky proto, že v srpnu šeříky nekvetou.
Doplňuji:
A nebyla to Rudá armáda, v té době se už jmenovala Sovětská armáda – CA.

Agneta

Tys to popletla, to s těmi šeříky mělo být o 23 let dřív. Té druhé okupaci říkali osvobození jen komančové:DDD

jirkajirka

Asi si ses spletla v datumu. Bylo to v květnu 1945. Byl to konec druhé světové války.Lidi měli velkou radost,že je konec útrapám.Šeřík kvete právě v květnu a tehdy ho pěstovali skoro na všech zahradách..S ko­munistama neněl nic společného.Ve znaku měli karafiat.

Emefej

Jestli vás tohle učí ve škole, tak potěš koště.

anonym

Rudou jen?asi neměli jiný hole po ruce
Doplňuji:
srpen beru jako mlčení jehnátek

annas

Pražané vítali v květnu 1945 Rudou armádu tím, že házely rozkvetlý šeřík na projíždějícií í sovětské tanky a bojovou techniku. Po dlouhá léta to byl symbol osvobození. V srpnu lidé sovětské vojáky nevítali.

Jenže teprve později se většina lidé dověděla, , že v Evropě byl oficiálně vyhlášen 8. květen – dnem kapitulace Německa. I když v sovětském bloku se slavil 9. květen. Mluvilo se jen o sovětské armádě, nikoliv americké, takže šlo opravdu o zatajení informací, tedy jistým způsobem o komunistickou propagandu.

"V Československu se několik let nemohli politici rozhodnout, jaké datum státního svátku zvolit. V úvahu připadal také 5. květen – den, kdy začalo Pražské povstání. Teprve v roce 1951 se poslanci dohodli, že se bude slavit 9. květen – Den osvobození Československa Sovětskou armádou.

V roce 1990 se 8. květen s stal státním svátkem s názvem Den osvobození od fašismu. V průběhu dalších let došlo ještě k dalším změnám tohoto svátku. V roce 2000 byl jeho název zkrácen na Den osvobození a v roce 2004 změněn na Den vítězství, což měl být psychologický tah na základě názoru, že je lepší se cítit vítězem než osvobozeným."
http://svatky­.centrum.cz/cla­nek/8-kveten-den-vitezstvi/9/

talka

To snad „vítali“ armády Varšavské smlouvy!

mosoj

Jděte si něco přečíst. Kdyby někdo nevěděl ,od čtení jsou knihy.