silesnet

Proč vidím přes mikroskop obrázek obráceně?

Nejlepší odpověď
cochee

Protože soustava čoček, z níž se obvykle mikroskop konstruuje, převrací obraz. Některé konstrukce dalekohledů to dělají taky.

Další odpovědi
Agneta

Protože by ten ojektiv musel být složitější, aby to tak šlo. U hvězdářských teleskopů a spektivů (tak se jmenují) je to taky tak, a když se s ním chceš dívat terestricky (na zemi, třeba na nějakou věž), tak potřebuješ ještě další přídavný objektiv, pak to budeš mít už na nohách, ale zůstanou ještě vyměněné strany: levá bude pravá, takže něco si tím dalekohledem přečíst ještě jen tak nepůjde, ale na hvězdy je super…jasné? :DDD

Lamalam

Je to normální. Každý objektiv obraz převrací.

Emefej

Protože je to normální vlastnost. Každý objektiv stranově i výškově převrací obraz. U většiny mikroskopů nebo astro dalekohledů to ničemu nevadí, pokud je to na obtíž, musí se do soustavy zařadit nějaký další člen (obvykle hranol), který obraz opět převrátí do „normální“ polohy. To se používá např. v triedrech nebo některých fotoaparátech. S konstrukcí objektivu (viz Agneta) to nijak nesouvísí!

Klaproth

A proč bys neměl? To je normální a u mikroskopu to nevadí. A objektivem to rozhodně není.

Emefej

agneta > s konstrukcí objektivu to nijak nesouvisí. Případně stranové a výškové převracení obrazu zajišťujě okulár nebo hranol, nikdy ne objektiv.