Tw!st

Proč ve vězení nemají nucené práce ?

Těmto politickým tématům skoro vůbec nerozumím ale vrtá mi hlavou proč ti vězni nejsou nuceni někde pracovat aby si vydělali alespoň na tu svoji stravu ? A proč např bezdomovci neudělají schválně nějaký zločin aby měli zadarmo vězeňskou stravu a střechu nad hlavou ?
Doplňuji:
Ocko tak ale chudáci jim říct nemůžeš, oni např. Zabijí 10 lidí a za to ještě mají střechu nad hlavou a stravu

Nejlepší odpověď
ivzez

Protože je dost málo prací, které by se daly vykonávat přímo ve věznicích,
věznice by se musely vybavit výrobním zařízením, a převážení materiálu
a hotových výrobků by výslednou cenu dost zvýšilo.

Prací, které by mohli vězni vykonávat mimo věznice, také není mnoho
a cenu takové práce zase prodražuje potřeba zvýšené ostrahy mimo věznice.

Obecně se dá říct, že je práce vězňů hodně drahá,
přestože oni sami by obdrželi minimum.

Ocko se mýlí:

Zákony nenavrhují a neschvalují ti,
kdo by se sami mohli do vězení dostat,
alespoň ne do doby, než si poslanci omezí
imunitu na období svého mandátu
(což myslím ještě pár desítek let nehrozí).
Doplňuji:
To byla odpověď na otázku, proč vězni nepracují.

S nucenými pracemi se to má trochu jinak:
Nucené práce zakazuje Listina základních lidských práv a svobod.

Další odpovědi
anonym

To je zase den… Zatím co jeden tazatel chce vězení malovat na žluto a vytvářet tak atmosféru, kde kriminálníci budou své zločinecké sklony přetransformovávat do ušlechtilých snah o nápravu svých životů, tak za pár hodin úplný opak. Ty bys je chtěl, chudáky nesvobodné, nutit, aby pracovali a vydělali si alespoň na stravu? No to dá rozum, že to nejde. Lepení pytlíků už dnes neletí, protože se používají ty nekvalitní mikrotenové sáčky, které neudrží ani jeden rohlík. Stavbu silnic a práci v lomech dnes vězňům nikdo nedá, protože to za nás obstarají cizí firmy a ještě si na takových akcích nahrabe pět mezičlánků. Navíc to nejde ani kvůli tomu, že hlídat vězně a někam je přepravovat by znamenalo opět finančně zatížit naše vězeňství.
Zákony jsou k vězňům velmi benevolentní, protože je navrhují a schvalují ti, u nichž lze předpokládat, že se na ona místa mohou s vysokou pravděpodobností dostat také. Tak přece nebudou sami proti sobě.
Doplňuji:
ivzez se mýlí, že očko se mýlí. Je úsměvné, jak se během dvou vět dostane tam, kam já poukázala přímo. Politiků ve vězení za posledních pár let skončilo na můj vkus hodně. Signalizuje to něco velmi nezdravého v této republice.

pusinka50

Průměrný denní náklad na jednoho vězně činil v loňském roce 710 Kč.
Vezmeme-li však zprůměrovaný denní výdaj mezi lety 2003 až 2012, který vychází na 850 korun a vynásobíme ho počtem dnů v roce, tak roční náklady na jednoho vězně vycházejí na částku 310 323 korun.

Pokud bychom se snažili spočítat náklady na doživotně odsouzeného, dostaneme se do závratných výšin.

Průměrná naděje na dožití věku, kterého byste se měli dožít, byla u mužů narozených v roce 1995 téměř 67 let, u žen více než 76 let. Pokud by člověk trest doživotí „vyfasoval“ ve svých 18 letech, měl před sebou vyhlídku na dalších 49 let v případě mužů a 58 let v případě žen strávených za mřížemi.
Náklady na takového vězně by se vyšplhaly na více než 15 milionů korun !!!!!

Za vykonanou práci náleží odsouzenému pracovní odměna.
1.skupina odměny 4.500,– Kč – pracovní činnosti, které nevyžadují odbornou kvalifikaci
II. skupina odměny 6.750,– Kč – pracovní činnosti vyžadující vyšší odbornou způsobilost (vyučení v oboru, speciální odborný kurz, dlouhodobé praktické zapracování)
III. skupina odměny 9.000,– Kč – pracovní činnosti zvlášť náročné a specializované

Ad ivzez: pakliže si mohou vězni vydělávat pro svou potřebu a když vyjdou z vězení, jsou z nich prakticky boháči, nevidím žádný problém v tom, najít vězňům práci, ze které by museli odvádět odměny do státní kasy a ne aby státní pokladnu místo toho vysávali svým pobytem ve vězení! Do kterého se ve většině případů stejně vrátí…Z těch nákladů by se jistě vězňům zaplatilo i pracoviště vhodné pro jejich práci… a mimochodem, očko to napsala velmi dobře

Andre5000

Protože prý žijeme v demokratickém státě, takže sebevětšího lumpa nelze nutit, aby pracoval. Zakazuje to listina lidských práv. A ještě k tomu není dost práce ani pro slušné lidi natož pro kriminálníky.

anonym

Já jim také neříkám chudáci. S recidivisty bych se vůbec nešpinila. Řešit trest smrti u několikanásobného vraha nepovažuji za nic humánního. Faktem je, že u nás to vypadá tak, že hrdelní zločin je ve vztahu k zákonu menší zlo, než zpronevěra. Něco asi bude hodně špatně, když věznice jsou tak přeplněné, že vězni musí čekat až na ně dojde řada, aby mohli k výkonu trestu nastoupit.
Podle mého názoru to znamená, že máme tak neúčinné zákony, že se lidé s kriminálními sklony vůbec nebojí kriminální činnost páchat. Kdyby naopak takový zloděj od nátury věděl, že své dva roky si odsedí v zatuchlé smrduté kobce 2×2 metry o chlebu a o vodě, asi by přemýšlel trochu jinak.
Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se vězni měli za naše peníze dobře a v base se mohli ještě vzdělávat.
Nucené práce by mně osobně jako druh trestu nevadily.