Selin

Proč ve slově mysli je měkké i po l?

nejsem si jistý proč ale všude je že je to měkký i ale mě to připadá jako tvrdý y protože mysl bez mysli jako žena bez ženy ,co přesně přehlížím
Doplňuji:
noo .. ok moje mysl si myslela že ženA a mysl končí na a což není stejný písmeno :D ach jo

Nejlepší odpověď
annas

Víte, že existují vzor prp skloňování. Takže si určíte, že ta mysl je podst. jméno rodu ženského.

Vzory jsou žen-a, bez ženy; růž-e, bez růže – 1. p. zakončený samohláskou.

kost, bez kosti; píseň, bez písně – 1. p. zakončený souhláskou, liší se v 2. p.

Ta mysl jako ta kost, bez kosti – bez mysli. Už z 1. pádu vidíte, že nelze skloňovat podle vzoru žena, ale podle vzhoru kost.

Nešťastná vaše mysl, když myslí tak, jak myslí. 🙂

Další odpovědi
talka

ANO: mysl-kost; bez mysli-bez kosti …