Proč v komunismu v ČR došlo k tak velkému zamrznutí lidského myšlení?

Chci znát odpovědi od lidí, co o komunismu aspoň něco ví, ne tu někoho vzdělávat, a pak slyšet jeho názor, proto nikoho vzdělávat ani nebudu.

Myslím si, že je tato otázka pro české obyvatelstvo poměrně důležitá, jelikož ho celkem dost ovlivnilo, a bohužel i nadále ovlivňuje.

Nejvíc mě ještě štve, jak poměrně dost socialistických Čechů nadává na USA, přitom se USA a ČR nedá absolutně vůbec srovnávat – je to to stejné, jako srovnávat planetu Kepler-186f, a zrnko písku. USA je celkově mnohonásobně lepší než ČR, takže jen doufám, že to paní Hillary Clinton i tak nadále nechá…

Nejlepší odpověď
ivzez

Komunismus v ČSSR nikdy nebyl a k zamrznutí
lidského myšlení za minulého režimu nedošlo.

Jak by asi došlo ke změnám v roce 1989,
pokud by lidské myšlení zamrzlo?

_______

Lepší není ani jedna z obou zemí.
Něco je lepší v ČR, něco jiného zase v USA.
Záleží na tom, co je pro koho důležitější.

Pro mne je důležitá svoboda, jež podle toho, co čtu,
v USA zdaleka není na takové úrovni jako v Evropě.

Další odpovědi
anonym

V České republice nikdy žádný komunismus nebyl a nebude, tečka.

Kepler

K zamrznutí lidského myšlení za komančů naštěstí nedošlo, ostatně jak se prokázalo před 27 lety. Akorát si monopol na myšlení uzurpovala KSČ. Kdo nesouhlasil, dostal do držky. Tak většina lidí radši držela hubu.

dudu

Už delší dobu sleduji Tvoje názory a po dnešku se obávám zda mráz nepostihl tebe. Sbal si fidlátka a táhni za vlaštovkami do teplých krajin.
Předtím si prosím ještě přečti tento článek:
 http://ceskapo­zice.lidovky.cz/u­sadili-se-v-cesku-a-chteji-zustat-dly-/tema.aspx?c=A161019­_074142_pozice-tema_houd&utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu

Uklidni se, zdaleka nejsi první. Na podobné výlupky už poukazoval Petr Bezruč – Slezské písně/Bernard Žár.

Nuk nuk

Komunismus v první řadě nebyl příliš nastavený na budování nějaké vyšší úrovně vzdělanosti. Nezapomeňme, že hnacím motorem socialismu byla- nebo teoreticky – měla být práce dělníka. Dělník byl tedy do značné míry ceněnější než člověk s univerzitním vzděláním.
Dalším důvodem bylo nesporně to, že právě vzděaní a intelektuálně založení lidé emigrovali častěji. Docházelo tedy k odlivu mozků.
Svou roli také sehrál fakt, že SSSR byl idolem a bylo jistou snahou udržet jej na zdánlivé vyšší úrovni než byly ostatní socialistické země. Míra vzdělanosti v nich se uměle udržovala pod úrovní SSSR. To se dělalo mimo jiné tak, že mnoho lidí ani studovat nemohlo nebo nesmělo.
Samozřejmě že vzdělaní lidé také byli potřeba, ale snaha byla, aby jich nebylo příliš.

Nicméně srovnávat úroveň vzdělanosti bývalého Východního bloku a USA není zrovna nejšťastnější. Vzdělanost v USA není na příliš vysoké úrovni a vzdělanost Američanů je už několik desetiletí o poznání nižší než například v ČR, lidi narozené a vystudované za socialismu nevyjímaje. Jde o to, že v USA prakticky každý projde něčím, co by mělo odpovídat naší maturitě (ovšem znalostmi na úrovni naší 6. třídy ZŠ) a drtivá většina pak absolvuje vysokou školu. Ta ale opravdu nedosahuje takové úrovně jako vysoké školy kdekoliv v Evropě. Americké školství je poměrně úzce zaměřené, prostě studujete jeden obor, z něho dostanete snadno diplom, ale o ostatním světě nemusíte mít ani šajn. Samozřejmě, univerzity jako je Harvard, to je zase trochu jiné kafe, ale 99 procent Američanů má naprosto mizivou šanci se na takovou školu dostat.

Nevím, kam jste svou otázkou mířil, ae pokud jste se nám jejím prostřednictvím snažil sdělit, že USA jsou prostě nej, tak jediné, co Vám k tomu mohu říci, je abyste si to tam zajel vyzkoušet. Možná se budete divit, ale ani tam nelétají pečení holubi do huby a zadarmo Vám tam taky nic nedají.

mosoj

Ježíš. Já tušil, že tu není něco v pořádku. Takty jsi v minulosti zamrzl ! No to jsi mohl říct hned. Víš proč jsi ještě nerozmrzl, protože komunismus nikdy nebyl.

led

„Myslím, že hlavní nevýhoda této země tkví v mentalitě. Poté, co byli Češi v dějinách tak dlouho pošlapáváni, naučili se litovat sami sebe a svalovat vinu za řadu potíže na jiné,“
Zdroj: http://ceskapo­zice.lidovky.cz/u­sadili-se-v-cesku-a-chteji-zustat-dly-/tema.aspx?c=A161019­_074142_pozice-tema_houd&utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu

Chcete poznať odpovede od ľudí, čo o komunizmu aspoň niečo vedia… V tom prípade nehľadajte na ulici. Bežný človek „z ulice“ vie, že za minulého režimu, mimochodom socializmu, nie komunizmu tu vládla „státostrana“ KSČ, len veční frfľoši a nespokojenci sa správajú tak, ako je uvedené v citáte vyššie.
Ku komunizmu a jeho náuke – história je popísaná v rôznych dokumentoch, parafrázy na život v časoch vlády jednej strany zase v mnohých médiách od beletrie, cez film po žurnalistiku, ktorá prirodzene hlása názory svojho tvorcu a živiteľa. Takže v dnešnej prevažne pravicovej a pseudoľavicovej žurnalistike toho veľa nenájdete.
Za socializmu nedošlo k zamrznutiu ľudského myslenia, skôr k nedokrveniu mozgov jednotlivcov, ktorí ako sám potvrdzujete vo vašich príspevkoch sa školskému vzdelaniu vyhýbali. Školstvo, napriek dnešnému verejnosti hlásanému tmárstvu, bolo na vysokej úrovni, čoho dôkazom sú aj mnohí študenti z vyspelých kapitalistických štátov včetne USA. Pokiaľ porovnáte znalosti študenta i občana USA so študentom a občanom bývalého Československa sa znamienko + prikláňa v neprospech USA. Mala som možnosť osobne porovnávať život u nás aj v USA, nie ako turistka, takže za svojim tvrdením si stojím. Na vašu prípadnú nevhodnú poznámku: Nie som a ani som nebolo členkou KS.
Váš mimozemský pohľad je príliš vzdialený, asi tak ako planeta Kepler-186f od zrnka pozemského piesku, aby ste boli schopní rozoznať detaily rozdielu. Čo vidíte, počujete a čítate v médiách je poplatné ich majiteľom a živiteľom – akú pieseň im pískajú, tak tancujú.
Skrátene, nemá vysvetľovať niečo človeku, ani mimozemšťanovi, ak samotné vysvetlenie ani nechce poznať. Má svoj názor, ktorý v skutočnosti ani nie je jeho, pretože ho bezmyšlienkovite prijal.
„Jak by asi došlo ke změnám v roce 1989,
pokud by lidské myšlení zamrzlo?“ ivzez

PS.
V Českej republike nikdy nebol žiadny druh politického zriadenia na čele s Komunistickou stranou.
Česká republika vznikla v roku 1993, keď už KSČ bola na úpadku.

anonym

Tak jak mi někdo vysvětlí toto: http://www.cpu­sa.org/

Mc Merkurion

… no to máš pravdu, že se USA nedá s ČR srovnávat: kážou vodu a chlastaj víno >>> budou nám povídat něco o ćikánech a přitom tam měli zákony „jen pro bílý“ ještě nedávno, v každým filmu se strachujou o ekologii a matičku zemi, ale ten protokol (teď nevim, jak se to píše) nepodepsali a to bych mohl pokračovat – a že jsou větší, to Rusko taky … takže na velikosti nezáleží (dámy prominou) …

anonym

led, však o těch lidech, které jsi tam vyjmenovala, také mluvím, nemluvím o všech, kteří si komunismus zažili, jelikož ne všichni jsou tak hloupí, a tehdejší komunismus podporovali.

Jinak si tedy mám z tvého příspěvku mám vzít to, že se ti jakožto jednotlivci nelíbilo v USA, proto je ti v Severních Uhrách lépe? + Si mám vzít také to, že si myslíš, že jsou občané USA hloupí jen kvůli tomu, že se jak dementi neučí tolik blbostí ve škole, které jim k ničemu v životě nebudou, a místo toho se jako inteligentní lidi věnovali jedné věci, kterou se chtěli živit?

Abych jen nekritizoval, tak věta: „Váš mimozemský pohľad je príliš vzdialený, asi tak ako planeta Kepler-186f od zrnka pozemského piesku“, se mi líbí.

led

„Jinak si tedy mám z tvého příspěvku mám vzít to, že se ti jakožto jednotlivci nelíbilo v USA, proto je ti v Severních Uhrách lépe? + Si mám vzít také to, že si myslíš, že jsou občané USA hloupí jen kvůli tomu, že se jak dementi neučí tolik blbostí ve škole, které jim k ničemu v životě nebudou, a místo toho se jako inteligentní lidi věnovali jedné věci, kterou se chtěli živit?“ Vaša otázka je deformáciou a nepochopením mojej odpovede.
Ale čo iné by som čakala od mimozemšťana?

anonym

Nevím, jestli vám to něco v těch Severních Uhrách říká, ale těmto větám se říká věty tázací, a slouží k tomu, aby na ně někdo odpověděl, značí se symbolem „?“ (bez uvozovek), který jsem tam rozhodně nedal náhodou.

led

Pokiaľ neuznáte slovensko a jeho názov nebudete písať správne nemám sa o čom s vami baviť!

anonym

Nevím, jaké slovensko myslíte, já znám jen Slovensko.

„Horní/Severní Uhry jsou označení severní části Uherska, obývaného převážně slovanským obyvatelstvem, tedy především dnešního území Slovenska“, nevím v čem máš problém.

Jinak už ti to píši po druhé, ale Maďarsky se území Slovenska, tedy Horní/Severní Uhry řeknou „Felső-Magyarország“, to znamená, že to dříve patřilo Maďarsku, ne? Odkud se tedy to Slovensko vzalo?

led

Preštudujte si láskavo dejepis!

anonym

K čemu? Nijak mi to v životě nepomůže.

Vidím, že stále neumíš rozpoznat tázací větu od věty oznamovací, takže vážně nevím, kdo by si tady měl něco studovat, podle mě je dnes celkem důležité rozpoznat tázací větu…

anonym

dudu, v tom odkazu na nějaký článek vidím koncovku .cz, proto na něj klikat nebudu.

Fidlátka si sbalím, až budu já sám chtít, ne, že to řekneš ty. Navíc, vlaštovky moc masa nemají, tudíž je zbytečné táhnout s nimi, a do teplých krajin nechci, jsem hetero. Nicméně soon enough ;)

Spíše tebe postihl mráz. Reportuješ mi tu skoro každý můj příspěvek, který je jakýmkoli způsobem jen trošičku ofensivní vůči „naší krásné České Republice“, a nejen to, a i přesto jsi až nyní postřehl, že podle tebe postihl mráz mě.

Zkus mi mé názory někdy logicky vyvrátit, a nepsat blbosti, upřímně, já se moc rád něco nového naučím, a tím tak doplním, upravím, čí úplně změním svůj vlastní názor.

dudu

Nejde diskutovat s někým kdo vede monolog. Školou jsi ledva prolezl, máš jen svoji pravdu, jiné názory a myšlenky neakceptuješ, pojem vlast ti nic neříká a ve své genialitě jsi nepochopen. Živíš se poctivě, kde pracuješ a nebo se necháváš urážet mrzkým penízem ze státní podpory?? Neumím si představit kdo by tě s tvojí ideologií blížící se diktátu vůbec snesl nebo zaměstnal!

anonym

Pokud jsou inteligentní, a logicky obhájené, akceptuji.

Co je pro tebe poctivě? Už od malička dělám jednu nejmenovanou činnost, která se ve škole neučí, tudíž proto jsem na školu schválně kašlal celý svůj život. Rozhodně nejsem líný prase, který se nechává od někoho živit.

anonym

Nuk nuk, ne, nesnažil. Nepatřím mezi ty lidi, co jsou USA posedlí. Ale jestli je na tom USA tak špatně, jak říkáš, proč jsou mnohonásobně vyspělejší? Však ano, zbytek světa ti může být ukradený, pokud se o něj vyloženě nezajímáš, a neživí tě to. Školství je tam mnohem lehčí, protože se tam neučí až tak moc hovadin, jako u nás, které jim do života absolutně k ničemu nebudou. Proto jsou možná i dál.

Ne, nedivím se, neexistuje žádná země (aspoň ne na Zemi), kde létají pečení holubi do huby, a dávají vám tam vše zadarmo. A z vlastní zkušenosti vím, že v zahraničí to je prostě lepší, zvlášť pro člověka, jako já, který ČR pohrdá. Ten, kdo tvrdí opak, je jen naivní sociálně slabý člověk, který si tu cestu tam prostě dovolit nemůže (samozřejmě nemyslím jen USA, ale zahraničí, jako takové).

Zkrátka více možností, tady si člověk pomalu ani neškrtne, pokud se vyloženě nezajímá o (slušně, protože se tu prý nesmí používat sprostá slovíčka) „obcházení“ systémku.

xxx3

s tebou je to asi jako s lahnym. Kdykoli něco napíše, tak do toho nezapomene zamontovat prohnilé kapitalisty. Ty zase do všeho zamontuješ školství, které posuzuješ patrně podle toho, jak je snadné = dobré. Zbytek nemá cenu rozebírat.

anonym

Já se školstvím nezačal, to sem začala plést Nuk nuk, takže nevím, co to zase meleš.

Ne, neposuzuju ho podle snadné = dobré, protože už teď je snadné, a rozhodně dobré není.

Škola je náhodou hrozně moc skvělý nápad, který má lidstvo posouvat dál, jenže to provedení je hrozně moc špatné, to je ta chyba. Do školy se mají lidé těšit, ne být naštvaní, že tam musejí chodit.

Jediné, co stačí udělat, je učit lidi užitečné věci, vyhodit zakomplexované zaměstnance, a nahradit je těmi normálními.

xxx3

to ale není případ jenom tohoto tématu. V každém případě mi přijde směšné, když někdo, kdo sotva prolezl školu a ještě se tím chlubí, radikálně hodnotí školství jako takové.

anonym

Já jsem ale prolezl sotva školou schválně, jelikož se nebudu zbytečně namáhat, když nemusím, ne? Jedničky může mít každý dement, co se celý den bude doma šprtit, a na konec z toho nic víc než já mít nebude. Navíc ty informace, co mi škola dala, jsou mi momentálně stejně k ničemu, a i budou. Nesouhlasíš snad s mým názorem? Tohle je všeobecná známost.

xxx3

nesouhlasím. Naopak každý dement, který sotva prolezl školou, může tvrdit, že to tak dělal schválně, protože… (důvod se najde vždycky)

anonym

Nevím jak tobě, ale škola mi vždycky přišla jednoduchá. Udržoval jsem všechny známky na 4+, víc nebylo potřeba, protože jak píšu, veškeré informace, co mi škola dala, jsou mi momentálně stejně k ničemu, a i budou. A kdykoli se mi občas dostal průměr 4.5, a víš, tak jsem se holt na další písemku o přestávce připravil, a napsal jsem ji tak za 1–2, doma jsem se nikdy v životě neučil, nebudu ztrácet čas, když sakra nemusím.

Šprti jsou jen dementi, co se vše naučí nazpaměť, ale nechápou vůbec nic, nehledají v ničem smysl, pak se diví…

Ano, důvod se najde vždy, ale můj důvod má smysl, a rozhodně ze mě nedělá dementa, spíše naopak. Já se dřel už od malička na spoustě projektech (+škola mě okrádala o neskutečné množství času, a tak mi ničila život), zatímco mí vrstevníci se šprtali matiku, a vypočítávali neexistující věci, a veškeré znalosti, co se zbytečně jako ovečky učili, jsou jim teď co? K ničemu! Takže nevím, kdo je dement…

xxx3

vysvětli mi jen jednu věc. Čím to je, že se tu někdo nejmenovaný stále dokola ohání tím, jak je inteligentní (zatímco ostatní jsou hloupí), jak vyžaduje inteligentní a dokonale proargumentované odpovědi, přesto však sám opakovaně pokládá polodementní otázky, na které buď nelze odpovědět, nebo se naopak jedná o otázky, na které zná odpověď každý, kdo se trochu zamyslí. Možnosti jsou jen dvě. Buď dotyčný hraje slabomyslného, nebo skutečně slabomyslný je.

anonym

Skvělý postřeh, na to musíš přijít sám, jestli se tedy považuješ aspoň za trochu inteligentního jedince.

Jeden nejmenovaný na této stránce už na to přišel.

Malá nápověda: „Slabomyslný“ není to správné slovo.

xxx3

haha…a vtipný jako obvykle, alespoň sám pro sebe.

anonym

Já to ale myslel vážně.

Když tak mi řekni, co na tom nechápeš, jelikož jsem velice milý a ohleduplný člověk, tak to pro ty slabomyslné vysvětlím podrobněji. :)

xxx3

tak to budeš muset ale vysvětlovat především sám sobě

anonym

Hej ale vážně, to to jako vážně nechápeš, nebo se mě tady jen „snažíš urážet“? Nejsi celkem daleko od pravdy.

Upřímně jsem i čekal, že mi na to odvětíš něco podobného, takže jsi celkem dost předvídatelný, to znamená, že bych i pochopil, kdyby jsi to vážně nechápal…

anonym

Hmm, mohl bych tě trochu zmást. Když píšeš, že pokládám „polodementní“ otázky, proč je tedy pro vás, jakožto těch, kteří na ně odpovídají, takový problém, aby na tu „polodementni“ otázku vymysleli nějakou dokonale proargumentovanou odpověď, když je ta otázka „polodementní“? Protože jak si můžeš všimnout, tak ty odpovědi se dají tak nehorázně lehkým způsobem vyvrátit, což také dělám. Neznamená to potom, že já pokládám vysoce inteligentní otázky, a vy polodementní odpovědi?

Juj, má mysl je tak úžasná, že právě teď, jen tak, z ničeho nic, vytvořila magický začarovaný kruh!

xxx3

To, že něco vyvracíš, je opravdu pouze tvá pomýlená představa. Když jsem se tě před časem ptal na konkrétní věci stran tvých geniálních výroků, tak jsi to vždycky jen nějak zamluvil, nebo mlžil (např. ten blábol s většinou VŠ studentů, co mají končit v Mekáči. To sis vymyslel sám ve své dokonalé hlavince, ale bohužel sis to spletl s realitou.) Důkazy žádné, jen prázdné řeči a dojmologie.

anonym

Mě se zase hrozně líbí, jak ty každou chvíli měníš téma, protože mi mé argumenty neumíš nijak vyvracet. To samé jsi udělal teď, nikdy nereaguješ na to, co píšu, maximálně si jen vybereš jednu věc, do které si myslíš, že umíš rýpnout.

xxx3

argument je nějaké tvrzení, které potvrzuje, či vyvrací jiné tvrzení. Já jsem od tebe nikdy žádný opravdový argument nečetl. Mohl bys nějaký (z naší plodné debaty) citovat?

Nuk nuk

Jak říkám. Když ČR pohrdáte, co Vám brání žít někde jinde. Proč tu ještě jste? Můžete žít prakticky kdekoliv, dneska už neexistují zákony, které by Vám v tom bránily.
Já neříkám, že jsou na tom USA špatně, ale ptal jste se na vzdělání. Zkrátka to běžně dostupné vzdělání tam není tak kvalitní jako v Evropě. Máte pravdu, je tam lehčí školství a možnost dosáhnojut nějakého certifikátu apod. Jenže certifikáty z většiny amerických škol jsou jinde ve světě neuznatelné, protože znalosti zkrátka neodpovídají.
V USA jsem nebyla a nemohu říci, že bych byla nějak extra zcestovalá, ale v přeci jen někde jsem byla, něco viděla a zažila a potkala lidi z hodně různých koutů světa, včetně USA. Těch bylo možná i nejvíc. Oni si nestěžovali, že by se měli špatně, ale … no, to zjistíte sám, až to zažijete na vlastní kůži a uvidíte na vlastní oči. Přeji Vám, ať se Vám to podaří co nejdříve.

anonym

Už jsem na vlastní kůži poznal.

Nemám čas teď jezdit po Americe a utrácet tam zbytečně své peníze, momentálně šetřím na znovukonstrukci (ano, to je nové oficiální slovo) mé ztroskotalé vesmírné lodi.

Pro více info kontaktuj Severouheřanku (další nové oficiální slovo) led, ta o mém ztroskotání ví mnohem víc.

anonym

Eburo, a ty mi píšeš z nějakého paralelního vesmíru či co, nebo jsi z jiné planety tak, jako já? Ovšem já jsem se trochu o zemi, ve které jsem bohužel ztroskotal, něco naučil.

Kepler, nevím jak ty, ale já tu v ČR potkávám dost lidí, co sou komunismem absolutně zblblí, většinou jsou to lidé staršího věku, ti, co ho skutečně zažili. Dokonce si ho i vychvalují, jako třeba i tu, pan lahny, tuším.

Kepler

Mladíku, já jsem právě ten občan staršího věku, který tu vládu komunistů schytal na vlastní kůži. Ti , co jim stýská po zlatých komunistech, patří mezi ty neúspěšné a neschopné, kteří dostali svoje jisté, aniž by museli nějak zvlášť makat.

anonym

Kecáš,když povídáš o neúspěšných komunistech.Právě komunisti byli úspěšní.Podívej se na složení parlamentu,senátu a všech státních úřednících-sam komunista,jen pod jinou barvou.

anonym

Ty zas neumíš číst, nepíše o komunistech, ale o těch, kterým se stýská po komunistech, tedy o obyčejných, momentálně neúspěšných a neschopných lidech.

anonym

V tom případě patříš mezi ty starší lidi, co mají aspoň dvouciferné IQ. S tímto názorem souhlasím.

ivzez

Zajímalo by mne, z čeho jste se učil.

Existují dva ideologické směry → socialismus a komunismus.
Tzv. lidově demokratické země měly socialistické zřízení,
o komunistické zřízení se zatím žádná země nepokusila.

Kepler

Ano, často se to tady zaměňuje: vláda komunistů a komunismus jako státní zřízení. Ve výsledku je to ale úplně jedno.

annas

Ad Kepler,
Ano…

Je to tak. Ve smyslu vlády komunistů se uvádí, že komunismus u nás existoval.
Jako společenské zřízení, nikoliv.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-komunismus-neujal-resp-jsme-se-k-nemu-vubec-nedopracovali-v-cem-udelali-soudruzi-chybu

led

Ale táto formulácia je nesprávna. Komunizmus môžme brať ako ideologiu, ale nie ako jestvujúce štátne zriadenie. Ani v zmysle vlády komunistov. Pretože základná myšlienka komunizmu je: „každému podľa jeho potreby“. Toto kritérium nebolo v žiadnom doterajšom štátnom zriadení splnené. Takže minulý režim ostáva socialistický a nie pseudokomunizmus.

annas

Ad led
Ale …
Máte pravdu. Jedna skutečnost – správná terminologie, druhá, jak lidé režim nazývali.
Proto jsem to tehdy uvedla. Většina neuvažuje, že je mezi pojmy rozdíl.