Proč v jednadvacátém století lidé stále věří na horoskopy, esoteriku, náboženství, astrály, čakry a podobné hlouposti?

(Předem oznamuji, že víru zatím nikomu neberu, je mi celkem jedno, kdo v co věří, jen mě zajímá důvod, proč v to lidé věří.)

Jak je to vůbec možné, že jsou i teď lidé tak snadno zmanipulovatelní, a věří v tyto ničím nepodložené nesmysly, které si ve středověku nějaký sedlák, který viděl hořící keř, vymyslel?
Lidé si dnes dokonce i vybírají partnera podle toho, kdy se narodili, jaké náboženství uznávají, jestli je jejich energie a čakra stejná, a vůbec se neřídí vlastní hlavou, což je naprosto špatně. Navíc ti lidé jsou ještě schopni za tyto věci platit tisíce korun, což je sice málo, ale i tak, jsou to zbytečně vyhozené peníze.

Nepřijde vám snad směšné, že na Zemi vznikne člověk, který vezme strom, udělá si z nich obdélníkové věci zvané karty, na které si s pomocí pár barviček udělá nějaké random obrázky a čísla, a poté tím „věští budoucnost“ ostatním lidem?

Jak takoví lidé se sebou mohou žít? Jak to, že se jim daří v tomto „krutém“ a „těžkém“ světě vůbec přežít?

Nejlepší odpověď
annas

„Nevěř tomu, čemu nerozumíš, ale nezavrhuj, cos neprozkoumal.“

Karel Čapek

Určitě zde podobná otázka byla, takže se nebudu rozepisovat. Vycházím z toho, že kdo chce pochopit, pochopí, kdo nechce, je marné vysvětlovat. I spousta slov je marnost …

"Člověk může o čemkoliv pochybovat, nebo v cokoliv věřit, třeba jen kvůli tomu, že se „v drobných věcech se spoléhá i na rozum, ve velkých věří svému srdci.“

  • Sigmund Freud

„Vírou se žije, skepsí účtuje“. J. Čapek

„Když pěstujeme trávník, pěstujeme také sebe. To je princip víry.“ Alexandr Kliment

„Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt.“ Robert Fulghum

„Nezapomínejme, že víra neznamená všemu věřit, právě tak jako věda neznamená všechno vědět.“ Patricie Holečková

Další odpovědi
Roman71

Trochu povrchní pohled, ale… pokud půjdeš trochu hlouběji, pochopíš, kdo nebo co k tomu lidi vede. Ony i ty „obdélníkové věci zvané karty“ mají hlubší podstatu a tou je spiritismus. Lidé s touto schopností (spiritualitou) existují už od počátku své existence. Potom už je jen otázka, které autoritě to „nahrává do karet“.

Tím sedlákem, který viděl hořící keř, jsi nejspíš myslel Mojžíše. Stálo by za to si přečíst 2. Mojžíšovu knihu, pochopil bys podstatu toho jevu a že nešlo jen o ten keř.

mosoj

Že ses narodil ve špatném znamení, mně nemusíš zdůvodňovat. Kosmické záření při tvém početí velmi negativně ovlivnilo tvoji DNA. Můžeš dokázat, že to není pravda?

ivzez

Víra v cokoliv nemá žádný racionální důvod,
člověk buď v něco/něčemu/ně­komu věří nebo nevěří.

Že si věřící hledají stejně založené partnery, je podle mne logické,
každý hledá partnera, s nímž se shodne ve všem, co je pro něj důležité
(toto podle mne není jenom u věřících).

Směšné mi to nepřijde. To, že já sama ničemu (v nic) nevěřím, mne
neopravňuje zpochybňovat, zlehčovat nebo zesměšňovat víru jiných.

Horší mi přijdou ti, kteří jsou schopni na něčí víře vydělávat…

led

Ako mimozemšťan to ťažko pochopíte. Už samotný oznam „Předem oznamuji, že víru zatím nikomu neberu…“ predurčuje, čo očakávate od odpovedí. Toto sa hovorilo, keď mal začať útok proti viere, či už proti druidom, božstvu Perúna, Allaha, Qutzalcoatla…
Viera v niečo nadpozemské, viera v boha, v inú mocnejšiu, nadprirodzenú bytosť vzniká vždy
tam, kde viera v pochopeníu ľudskej podstaty vo vzťahu k prírode, kde viera človeka v človeka stráca moc…
tam, kde bolesť a smútok znamenajú viac než radosť a samotný život
tam, kde sa človek povyšuje nad človeka a človek má strach z človeka
tam, kde smrť znamená viac než život…

Pýtate sa „Jak takoví lidé se sebou mohou žít? Jak to, že se jim daří v tomto "krutém“ a „těžkém“ světě vůbec přežít?"
Na to je len jednoduchá historicky dokázaná skutočnosť:
Práve viera im pomáha prežiť,
práve viera im pomáha zhynúť.
Práve v tejto symbioze protikladu život človeka nadobúda rozmer Človeka. Neuspokojí sa s dosiahnutým,
ak môže dosiahnúť viac.
V tom je podstata myslenia človeka a jeho života
Človek myslí!

quentos

Lidi odpradávna přemýšlí a přemýšlí i nad takovými věcmi, jako je vznik života a světa.
Vysvětli mi – vědecky – jak vznikl život a vesmír. Veškeré vědecké pokusy toto vysvětlit zatím ztroskotaly v témže bodě – jednoho dne muselo NĚCO vzniknout z NIČEHO. Jestli pro toto máš vysvětlení, máš šanci udělat díru do světa. Tak ven s tím, vědátore.

klumprt

Poněvadž lidé touží po tom, aby nějak oblafli tento krutý nespravedlivý a nevypočitatelný svět. Skeptici tvrdí, že způsob, jak to provést, nejspíš neexistuje. Spiritisté, jasnovidci, esoterici a různé duchovní osoby tvrdí, že existuje. Ti nejdrzejší se chlubí tím, že potřebné metody ovládají, a někteří si na ně dokonce nárokují monopol.

Kelt

Nedávejme všechny lidi do jednoho pytle. Manželka zažila situaci, kdy jí cikánka reprodukovala její život a život jejich blízkých do dané chvíle. Bylo to před 30 lety a vše odpovídalo skutečnosti. Někteří lidé těmto lidem věří a myslí si, že jim pomohou zlepšit osud. I když některé osudy lidí jsou zajímavé, nad jinými zůstává rozum stát. Například příběh důchodce, který zaplatil věštkyni, aby mu předpověděla výherní čísla hovoří sám za sebe.
A proč tomu věří? Protože nemají víru, jsou prázdní a potřebují to tímto doplnit. Nevěří ve vlastní schopnosti a myslí si, že nějaké síly mu pomohou ve zlepšení života.

anonym

Myslíš?
Dělají to jen někteří, co to nemají v hlavince v pořádku a jsou posedlí bohem či nějakou nesmyslnnou vírou v něco, co být nemůže.
Horoskopáři z toho mají pěkný korunky a za nic.
Všechno jsou to jnen bláboly a nesmysly.
Jednomu indiánovi praskalo při milování střívko z ovce a dodnes svému synkovi říkají Prasklé střevo.

anonym

Proč si myslíš, že se něco změní, jen díky tomu, že žijeme v 21. století? Dnešní lidé žijí ve falešné představě, že díky technologii žijeme ve velmi vyspělé civilizaci. Jenže technologie je jen kus železa s jedničkama a nulama.
Antičtí myslitelé měli mnohem lepší představu o světě, jasně, nevěděli o velkém třesku a dalších věcech, ale dokázali mnohem lépe přemýšlet. Antika je dodnes zdrojem inspirace a údivu ať už jde o právo nebo filosofii. I Římané věděli, že je jejich nejisté hranice jednou zničí. To dnešní Evropa neví, protože si myslí, že je v nějakém ohledu vyspělá. To si ale myslela každá zaniklá civilizace:))

Prostě se dá říct, že člověk je nepopsaný kus papíru, který se nechá ovlivnit prostředím. Myslíš si snad, že všichni nacisti nenáviděli Židy? Ale stačí jim pohrozit ruským bolševismem, dát uniformu a sociální vliv ostatních už vše zařídí. Myslíš, že by věřící věřili v boha kdyby jim to nikdo nenakukal? Proto taky věřím, že existuje rozdíl mezi radikálním a umírněným věřícím, vždy jde jen o to, jak silně mají ty své hlouposti zapsané do hlavy.

Kdyby se lidem odmalička lidem dávaly logické učebnice a nepůsobily na ně kulturní hlouposti jako náboženství, esoterika apod., tak by se všem hned líp žilo.

Mc Merkurion

… to by mě taky zajímalo…

… na druhou stranu, člověk musí v něco věřit, když nevěří v sebe…

mzm

Nepodložené (někdy), ale taky nevyvrácené.
Že postavení planet ovlivňuje živé (i neživé – viz např příliv/odliv) je jasné. Že to něco (jiného jak planety) nejde změřit, ještě neznamená, že to není (viz temná hmota+energie ve vesmíru) – podle výpočtů, které fungují je temné hmoty a energie většina hmoty a enertie ve vesmíru. I přes to ji nedokážeme měřit/detekovat. Co, když právě toto ovlivňuje lidi? Vyvrátíš to?
Jestli se to jmenuje Bůh, spiritualita, duchové nebo temná energie je pak jen otázka definice.

Nuk nuk

Lidé se odpradávna snaží najít pravdu o vzniku světa a života, najít odpovd právě na otázku, proč je ten svět tak krutý a těžký a odpradávna se snaží najít vlastní smysl života. Evoluční teorie o jedné velké náhodě se sice stala standardní školskou teorií, ale odpovědi na to, co lidstvo hledá ve skutečnosti nedala.

Dnešní doba každému dovoluje, aby hledal svou vlastní cestou a tam, kde uzná za vhodné. Někdo je té pravdě blíž někdo dál, ale hldáme všichni totéž.

anonym

led, lidé jsou hrozně stereotypní, proto je hrozně jednoduché od nich něco předvídat, proto to skoro u každé otázky píši předem. + mě nezajímají nějaké citáty, mě zajímá tvůj názor, názor z tvojí hlavy, ne z něčí jiné, teď jsi jak annas.

mzm, definice je v bibli ne? A pokud vím, tak žádná energie, ani hmota mluvit neumí = vyvráceno.

quentos, nebavíme se o vědě, ale o náboženství a spiritismu = nereálné věci, které si vymysleli lidé = tudíž to s vědou nemá absolutně nic společného. Neříkej mi, že věříš na jíž zmiňovanou pohádku Adam a Eva, incest to je hra?

Mc Merkurion, ale člověk by měl věřit v sám sebe, ně v něco nereálného.

Mc Merkurion

…no a vo tom to je, když nevěří v sebe, věří v něco jinýho …

anonym

Jasně, tak ať třeba věří ve svůj úspěch, ve svůj cíl, v lidstvo, ne v nereálné věci, které nikomu nepomůžou, ne? Chce to umět použít vlastní hlavu, a zamyslet se.

quentos

zřejmě nechápeš souvislosti. To, že si s tím věda neví rady, je právě přímý důvod pro vznik náboženství.

quentos

… tedy ne pro vznik, ale pro to, že stále ještě drží.
Lidé si náboženstvím pomáhali vysvětlit to, co nechápou. A když věda stále nechápe vznik vesmíru, světa a života, co tedy má člověk dělat?

anonym

Vážně? Co má tedy člověk dělat? No rozhodně ne věřit v nerealné věci, jako je např. to náboženství. To nás prostě nikam nikdy neposune.

Co třeba radši zkoumat nové věci, a časem na to dnes „nevysvětlitelné“ přijít?

Psychotic

Přijmout svou nevědomost? Vzdělávat se a hledat správnou odpověď? Nebo když už chce něčemu věřit bez důkazů, alespoň si vybrat něco reálného?

led

fgh, ďakujem, som rada, že ste moju myšlienku, nikde nekradnutú životnú skúsenosť zobral ako citát z knihy.
A porovnanie s annas si vážim tak isto ako aj annas samú. Na rozdiel od vás, vy mimozemšťan, annas je totiž mysliaci človek.

Čerpať múdrosti od iných, keď im priznáme prvenstvo, ich autorstvo môže človeka len ctiť!
ps. je to môj citáť, nie kradnutý.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

klumprt

Co se týče dokazování, tak já třeba abych uvěřil, netrvám výhradně na vědecky kvalitních důkazech. Mě můžete přesvědčit téměř jakýmkoli způsobem.
Můžete mě zkusit přemluvit, můžete mým směrem vysílat telepatické vlny, můžete se za mé uvěření modlit. Můžete za mě obětovat třeba kozu (člověka ne). V takovém případě žádám, aby byla koza usmrcena pokud možno humánním způsobem. Hypnózu a intoxikaci nějakými drogami vám nepovoluji. Mám podmínku, že při vašem přesvědčování musím být při plném vědomí a co možná střízlivý. Nepovoluji ani přesvědčování mučením.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Ač to píši velmi nerad, tak ano a nemusíme chodit daleko. Klidně si porovnej množství mých oceněných odpovědí proti tvým. K tomu přidej množství konkrétních poděkování za poskytnutou pomoc v mé osobní poště. Opravdu, odpověď v tomto duchu píši poprvé za své cca 6ti leté působení na tomto serveru, ale na tolik sebestředného člověka jen tak nenarazíš. Někde se stala chyba. Hádej kde.

anonym

Nejsem si jist, ale možná to bude tím, že se o oceněné odpovědi nesnažím. Myslíš si, že bych jinak psal to, co píšu, takovým způsobem jak to píšu? Zkus se zamyslet. Toto tady píšu už po několikáté. Takže v tomhle případě je celkem zbytečné a navíc i dost autistické se ohánět množstvím oceněných odpovědí. Navíc, ty se tu pohybuješ 6 let, což je dost smutné.

Co se týče poděkování za poskytnutou pomoc v osobní poště, ačkoli bych to ani já nečekal, a ani je od nikoho neočekávám, pár jich také mám. Ale jak říkám, já se tu nesnažím o nějaké přivětivé komunikování s cílem získaní co nejvíce naprosto zbytečných palečků, stačí mi ty 4, co mám na těle.

klumprt

Já myslím, že mosoj pooužil ironii, kterou nemířil na tebe, ale právě na všechny ty poloblázny.

anonym

BalotaGuy, stačí mít mozek. Mě také bylo od malička nalháváno, že bůh je, přesto jsem tomu nikdy nevěřil.

Dnes? Dnes je mi z náboženství na zvracení, a je ze mě těžký ateista, který věří jen v sám sebe, což by měli všichni.

anonym

Roman71, jsi naivní. Toto není povrchní pohled, to je realný pohled.

Ne, karty nemají žádnou hlubší podstatu, a se spiritismem nemají nic společného. Jsou to jen věci, co vymysleli lidé, a ty se spiritismem, který stejně neexistuje, nemají nic společného (protože duchové v realném světě neexistují).

2. Mojžíšova, to je jen nějaká pohádková knížka, a ty já rád nemám, pohádky jsou pro děti. Tudíž nečetl jsem, takže moc nevím, ale kdyby se ta věc skutečně někdy odehrála, tak by to také s náboženství nemělo nic společného, byl to jen obyčejný hořící keř, a pravděpodobně měl ten tvůj Mojžíš nějaké psychické problémy, když se s ním snažil komunikovat.

Roman71

Troufám si tvrdit, že se hluboce mýlíš, ale je to tvůj názor na věc a já ho respektuji. Každý má právo si myslet co chce.

Já osobně mám se spiritismem velmi špatné zkušenosti a divil by ses, že to nejsou žádné výplody lidské fantazie. Já se taky při zážitcích divil, že existují síly o kterých nemá většina lidí ani ponětí, protože si jejich existenci odmítají (byť jen malinko) připustit. Berou to jen jako přihlouplou infantilní zábavu s nereálným základem.

Pokud chceš mluvit o Bibli, tak bych vážil slova. Pro tebe pohádková knížka, pro mne poklad. Je to kus historie s takovým významem pro lidstvo, že si to většina lidí nedokáže ani představit.

anonym

Je sice hezké, že máš nějaký názor, ale pokud ho neumíš obhájit, je ti k ničemu. Proto bych byl rád, kdybys své názory obhajoval.

Žádné spiritismy prostě nejsou, jestli ano, dokaž mi to, přesvědč mě, já bych tomu moc rád věřil, vážně, bylo by hezké si povídat s duchy, bohužel duchové nejsou.

Jaký význam pro lidstvo bible má, to by mě dost zajímalo. Možná tak falešná představa o lidském životě.

Roman71

Mojí obhajobou jsou mé skutečné zážitky, ale ty by tě stejně nepřesvědčily.

Duchovní bytosti nejsou? Dokaž to! „Výplod lidské fantazie“ pro mne není argument, musíš mít pádnější důkaz, pokud chceš něco dokázat.

A k Bibli.. Myslím, že nemá smysl ti nabízet jídlo, o kterém jsi přesvědčen, že ti chutnat nebude.
Na tohle nám křesťanům radil Ježíš:
„Neházejte perly přd vepře..“ Proč? „aby se snad někdy nepošlapali nohama..“ (Matouš 6.kapitola 7.verš). Nenechám hanobit něco, k čemu já osobně mám hlubokou úctu. Tolik má obhajoba :)

..a falešná představa o životě? To mi zavání Darvinovskou pohádkou o původu druhů..

anonym

Promiň, já ti do hlavy nevidím, takže vážně nevím, jaké zážitky jsi měl, ale hádám, že jsi jen zažil spánkovou paralýzu.

Ano, duchovní bytosti nejsou, je to jen výplod lidské fantazie. Tvůj argument pro mě také není argument. To je to samé, jako kdybych ti řekl, že Shrek je skutečný, a chtěl bych po tobě, ať mi dokážeš, že není, musíš mít pádnější důkaz, pokud chceš něco dokázat.

Já po tobě ale chtěl, ať mi řekneš, jaký smysl bible pro lidstvo má, a ne, že se mi tu budeš ohánět nesmyslnými úryvky člověka, který ani neexistoval, a jestli ano, byl to jen obyčejný polonahý chudý pasák krav v plínce, který rozhodně neuměl chodit po vodě, a už vůbec neuměl oživovat mrtvé. Možná to ale bude tím, že žádný smysl nemá, a jen si tu se mnou nesmyslně hraješ.

Darwinova myšlenka je více než milionkrát pravděpodobnější než nějaký Adam, Eva, incest to je hra! A také se k jeho myšlence přikláním, když byly nalezeny i důkazy, ale ty tě asi moc nezajímají, sám ani žádné důkazy o existenci boha, duchů, čarodějnic, nemáš.

  • fgh 4. kapitola 2. verš. <3

Roman71

  • fgh 4. kapitola 2. verš. <3

..promiň mi mou otevřenost, ale přijde mi to tak, že sis ze svých myšlenek stvořil zákon a pokud tomu zákonu něco neodpovídá, je to nesmysl.

Mimochodem, pro existenci Biblických postav jsou historické důkazy i z jiných pranemů než z Bible, což se o evolučních mezičláncích říct nedá.

Ale jak chceš, ignoruj to :) ..aspoň to nebolí.

anonym

Co konkrétně? Napiš co konkrétně, a logicky odůvodni, ať máme na co argumentovat.

Sice neznám biblická jména, ale když si to tak vezmeš, tak je poměrně dost pravděpodobné, že se v historii, která má miliony let, opravdu někdo jmenoval stejně, jako v bibli.

Právě jsem ti řekl, že ty důkazy jsou…

Opět, co konkrétně ignoruji?

Roman71

Tak ještě jednou a úplně naposled to, čím jsme začali, existencí duchovních (nehmotných) bytostí.

Al Pacino pronesl zajímavou větu:
„Satanův nejmistrnější kousek byl, že přesvědčil lidi o tom, že neexistuje.“. Ten pán zjevně věděl o čem mluví. Nejspíš měl také nějaké osobní zkušenosti, které bys dokázal obratem slova popřít. Nebo se pletu?

Jak snadné je být v zajetí někoho, jehož existence je všeobecně popírána, ignorována.. stejně jako existence Boha, který má s lidmi zcela odlišné plány. O těch plánech dobře vím a nejsem sám :)

anonym

Ty máš vážně absolutně vymytý mozek. To ti ten bůh poslal své plány emailem, nebo co? Myslíš si, že kolem naší bezcenné planety Země ve vesmíru poletuje bůh, který nás nějakým způsobem „řídí“? Zkus se nad tím zamyslet. Celkem hloupost, co? Nebo je snad nějakým „zázračným“ způsobem také „neviditelný“, aby náááhodou jeho existence nešla od vás, křesťanů, popřít? Ne vážně, zajímá mě, jak takový člověk, jako ty, přišel k plánům boha? Ty mě rozesmíváš, chlape jeden!

Al Pacino měl možná tak zkušenosti s LSD, rozhodně ne s bohem.

Snad jednou pochopíš, že nic jako bůh neexistuje, že je to jen vymyšlená pohádková bytost, a že náboženství mělo před několika tisíci lety sloužit jen k jednomu, a to k manipulaci lidí.

Upřímně, ti, co náboženství vymysleli, jsou geniové, když tím dokázali udělat z lidí dementy i na tolik let dopředu, a to až do roku 2016+.

Roman71

No ano, zajisté mám naprosto vymytý mozek :)) Ty mne také vážně dokážeš pobavit. Naštěstí jsem na takové reakce zvyklý od lidí, kteří neznají historii a nechápou souvislosti. Ale na druhou stranu tě chápu. Předsudky dokážou napáchat hodně škody.

Boží plány emailem? To snad ani nemůžeš myslet vážně! Prosím tě, odlož předsudky, víc čti a přemýšlej. Na co by byl Bohu email?

K Al Pacinovi, přečti si ještě jednou a pořádně, co jsem ti o něm napsal. Je vidět, že jsi něco zásadního přehlédnul. Zmínil jsem totiž Božího odpůrce, Satana, ale toho sis prokazatelně nevšiml :)

Podívej se, co udělala s lidmi Darwinova teorie o původu druhů.. Ponižovat lidi na úroveň zvířat, tomu já říkám řízený proces demence a potlačování lidského intelektu. Divím se, i přes tak vážné nedostatky, jako je absolutní absence jakýchkoliv věrohodných důkazů, že je neustále vtloukána lidem do hlavy až do roku 2016+

anonym

Náboženství =/= historie. Náboženství je vymyšlená věc. K čemu konkrétně to sloužilo jsem ti už vypsal. Každý, kdo věří v náboženství, má vymytý mozek.

Ne, nemyslel jsem to vážně, to byla ironie. Čekal jsem, že mi spíš řekneš, jak si se o neexistujících božích plánech dozvěděl. Máš pravdu, kdyby bůh existoval, což naštěstí ne, email by mu byl k ničemu, to samé lidi.

Zbytečné zmiňovat. Přecenil jsem tě, protože každý inteligentní člověk ví, že když neexistuje bůh, tak nebude existovat ani ďábel = logika. Takže ne, nepřehlédnul jsem.

I dnes se někteří lidé chovají a vypadají jako zvířata. Myšlenka toho, že lidé i před těmi miliony lety vypadali úplně stejně, jak dnes, a i se tak chovali, je nehorázně naivní a hloupá. Tedy Darwinova myšlenka s lidmi nic negativního na rozdíl od náboženství nedělá. Po třetí ti píšu, že důkazy byly, a jsou.

Co se podle tebe „potlačování lidského intelektu“ týče, to přesně dělá náboženství, a dělá to skvěle.

Roman71

V jedné věci s tebou souhlasím. Naprostá většina náboženství je nějakým způsobem provázaná s po litickým systémem světa. Potom skutečně slouží pouze k manipulaci, protože původní myšlenka jde úplně stranou. Naproti tomu je v té „hromadě písku“ skrytá jedna „perla“, která se drží původních hodnot a zachovává si politickou neutralitu.

Slovní spojení „vymytý mozek“ se dá použít (velmi opatrně) snad jen na označení člověka, který je absolutně zbaven lidské identity a funguje jen jako jakýsi „bio-robot“. Tolik můj pohled na věc.

Boží plán? Čti Bibli.. Ale ty vlastně pohádky nečteš, že? No, tak se nic nedozvíš. A pokud bys jen překročil ten svůj metr čtvereční a srovnal biblické záznamy s historickými, třeba by tě to někam dál posunulo.

Inteligentní člověk přemýšlí, zkoumá a vyvozuje závěry. To se s „tupým konzumováním“ všeho, co se člověku předkládá naprosto nedá srovnat.

Mimochodem, už jen objev genetického kódu zasadil Darwinově teorii tak smrtelnou ránu, že se divím, že tenhle kostlivec v mysli lidí ještě stále žije.

Doporučuji, nenechat se krmit splašky tohoto systému a používat rozum. Já vím, ze začátku to bolí, než se ty závity rozhýbou a vypadá z nich všechna ta nahromaděná špína, kterou je potřeba vymýt, ale vyplatí se to :)

anonym

Žádná „naprostá většina“, všechna.

Přesně to věřící jsou.

Co se z bible dovím, co mi bude v životě užitečné? Jakým způsobem by mě to někam posunulo?

Když to doporučuješ, proč tak sám nečiníš? Není v bibli něco jako „zameť si nejdříve před vlastním prahem…?“

Roman71

Píšeš: "Když to doporučuješ, proč tak sám nečiníš? Není v bibli něco jako "zameť si nejdříve před vlastním prahem…?""

Ty mne snad znáš osobně? Pokrytectví nesnáším! Pokud někomu radím něco biblického, tak to také upatňuji, jinak by mi to naprosto neprospělo.

anonym

Ne, neděláš to. Kdybys, jak říkáš, „používal rozum“, tak bys na horoskopy, esoteriku, náboženství, astrály, čakry a podobné hlouposti nevěřil.

Neznám, a jsem za to rád, s náboženskými fanatiky se vážně nerad stýkám.

Roman71

Máš pavdu. Na horoskopy, esoteriku, astrály, čakry a podobné hlouposti skutečně nevěřím.

Asi tě to překvapí, ale náboženským fanatikům se také vyhýbám ..skutečně jsou nebezpeční.

anonym

Máš pravdu, jsi nebezpečný. Z toho, co píšeš, zažívají mé mozkové buňky nehorázné peklo…

Psychotic

Já Bibli náhodou četl a ujišťuji tě, že její přikázání určitě neplníš, Romane. Tedy pokud nemají internet ve věznicích se zvýšenou ostrahou.

anonym

Psychotic, upřímně, kdyby ses měl opravdu řídit podle bible, tak bys pomalu nemohl vstoupit ani do koupelny…
Nikdo tím pádem není 100% věřící, každý si z bible vybírá sám, čím se řídit bude, a čím ne, dle libosti.

Psychotic

fgh: Je to tak. Upřímně, docela mě náboženství z intelektuálního hlediska zajímá. Zvláště to, jak efektivně jsou věřící schopni ignorovat jasná přikázání ve své oblíbené knize a pak si ještě nalhat, že ji na 100% následují.

Roman je ale trochu nudný, protože ten neví absolutně nic. Nevěří evoluci, neví, že některé události popsané v Bibli se prokazatelně nestaly (např. exodus), neví, jak funguje moralita… u takových není způsob, jak s nimi vést rozumnou diskuzi. Ale posmívat se jim lze docela dobře.

anonym

Mě to teda z intelektuálního hlediska moc neinteresuje, ti lidé jsou prostě tak hloupí, že veškeré důkazy jsou pro ně lež, a pokud to ta jejich oblíbená kniha nevymyslí za ně, a ten důkaz nezničí, tak nejsou schopni použít aspoň jednou v životě vlastní hlavu, a zničit ten důkaz sami (možná z toho důvodu, že ty důkazy zničit nejdou).

Přesně tak, maminka mi vždy říkala, že si z hloupých lidí nemám dělat srandu, ale ona to ta sranda vážně je (aspoň používám vlastní hlavu, ne jako věřící).

Rozumná diskuze s takovými lidmi vážně vést nelze, jediné, co tu náš papež Roman dělal, bylo to, že mi sem furt podstrkoval další a další hlouposti, které neměly žádný smysl, a já jsem mu je tu krásně vyvracel. Kolikrát mi ani neodpovídal na mé otázky, co tedy pak s takovými lidmi, když si ani nedokáží obhájit to, čemu dali svůj bezcenný život…

Roman71

Jen tak naokraj.. Je velký rozdíl mezi Křesťanstvím a „křesťanstvím“. Abys pochopil rozdíl, je potřeba jít víc k jádru věci. Víš, mozek člověka, který hází všechno do jednoho pytle, tohle zkrátka nepochopí.

Buď od té lásky a nesrovnávej mne s papežem.

Najdi si, prosím, něco o posledních výzkumech buněčné DNA, bakteriálním bičíku a jeho pohonu, a zkus se zamyslet, o čem to svědčí.. Snad ti to dojde.

Potom mi zkus vysvětlit, kde se vzal v buňce ten „kompletní software“ bez přičinění „programátora“, bude-li ti na to stačit vlastní hlava.. Už teď se na tvé argumenty těším!

anonym

K jádru věci? Ten byl dobrej, nic jako „Křesťanství“ neexistuje, je jenom „křesťanství“. To, že si o sobě myslíš, že máš lepší mozek než ostatní, a že o náboženství víš vše, na tom nic nezmění, jsi jen další fanatická náboženská hromádka neštěstí, která věří v náboženství, i když je vymyšlené.

Nebudu té lásky, jste oba úplně stejní, jen obyčejní hloupí lidé, co si myslí, že jsou víc, jen protože věří v neexistující o­sobu.

Nechápu, co sem taháš nějaké bakterie. Spíš mi ale připadá, že tvůj mozek řídí jedna velká bakterie.

Tímto jsi jen krásně potvrdil má slova ve třetím odstavci příspěvku, na který jsi teď odpovídal. I když, jediné, na co si odpověděl, bylo to s tím papežem.

Roman71

Tedy já žasnu, jací jste vy dva odborníci na lidskou osobnost :) ..jak objektivně posoudit člověka podle pár odstavců textu, to vyžaduje vzdělání na velmi vysoké úrovni :)) ..máte můj zasloužený obdiv.

anonym

Naopak, k tomu je ti vzdělání úplně k ničemu, bohatě ti stačí mít funkční mozek, což spoustu (spíše všichni) věřících postrádá, zkus se zamyslet, aspoň jednou.

Psychotic

Promiň, Romane, ale když mi někdo bude vyprávět, jak svět řídí ilumináti služící ještěřím můžům z planety Xyxal, tak myslím, že o jeho osobnosti vím dost na to, abych si udělal obrázek.

Z těch pár odstavců, co si napsal, jsem si obrázek udělal taky. Možná je to špatný obrázek, ale v tom případě je to tvoje chyba. To ty ses tak prezentoval.

Roman71

Jasan, „ilumináti služící ještěřím můžům z planety Xyxal“ to vypovídá cosi o paranoidní představě o fungování světa. Naprostý souhlas, ale o tom jsem tady nic nepsal. Trochu rána mimo terč..

Udělej si obrázek jaký chceš, je to tvá svobodná vůle, stejně tak jako má pro to, čemu jsem se rozhodl věřit. Nemá smysl dál rozebírat, na základě čeho jsem se tak rozhodl. :)

Roman71

Tobě vážně nemá smysl cokoliv vysvětlovat. Náboženství (jakékoliv) je pro tebe fanatismus a basta. Jak krátkozraké!

anonym

Souhlasím, není třeba nic vysvětlovat.

Náboženství je fanatismus sám o sobě, není to ničí názor, je to čistá realita.

anonym

Kelt, náhody se stávají. Záleží ale, co přesně ta cikánka tvé manželce „předpověděla“.

anonym

Eburo, ano, někteří, co to provozují, v to věří, a myslí si, že tím ostatním pomáhají, opak je pravdou.

Ale také jsou tu i ti, co hlouposti ostatních lidí využívají pro peníze, a sami vědí, že to jsou jen nesmysly. Proti takovým nic nemám.