Posspi

Proč v historických bitvách, a vlastně ve kterýchkoliv bitvách, nezabíjejí velitele?

Zdravím......­...........když jsme se minulou středu dívali v dějepise na film o Napoleonovi Bonaparte, tak mě napadla jedna věc.Proč když bitva začne,a všichni se začnou střílet,pálit po sobě z děl a útočit na sebe, někdo nezastřelí samotného Napoleona…? Nebo prostě velitele?? To mají vždycky nějaký speciální úkryt? Nebo jako…? Protože kdyby ZASTŘELILI PRÁVĚ TOHO HLAVNÍHO VELITELE,(tedy Napoleona),tak prakticky ta druhá strana vyhraje, ne…? Nebo jak tomu mám rozumět? Však by stačilo zabít vrchního velitele (generála) a vojsko padne, protože je nikdo nebude moct vést,ne…? Nerozumím této logice…

Nejlepší odpověď
gecco

…„Protože kdyby ZASTŘELILI PRÁVĚ TOHO HLAVNÍHO VELITELE,(tedy Napoleona),tak prakticky ta druhá strana vyhraje“…
😉
Jo – to by fungovalo – kdyby byl ten „velitel“ v dostřelu…
😉
Od dob(y), kdy válečníci ´zjistili´, že to takto funguje, si válečníci své velitele chrání (a velitelé tak chrání sebe – a své zájmy a své lidi…).
A bylo to dlooouho před Napoleonem…
😉

Další odpovědi
Kepler

Ty historické doby, kdy vojevůdce vedl svá vojska na špici útoku, jsou už dávno pryč. To snad bylo naposledy v dobách antických, kdy chlapi byli opravdu chlapy a byli nejlepší ze všech. Ani tehdy nebylo snadné utnout hadovi hlavu, protože velitelé měli účinnou osobní ochranu. Dnes jsou velitelé schovaní v týlu, kolikrát ani neumějí střílet, ale o všem rozhodují. Dovedeš si představit Hitlera, nebo Stalina s nějakou zbraní? Vždyť by vypadali jako šašci!

Jiří Bohumil

Velitelé, již od dob Napoleonských válek, jsou hlavně stratégy války a vždy se drželi mimo dostřel. V dnešních dobách jsou vždy úplně za „frontovou linií“, v dobrých úkrytech. Záměrem protivníka ale bylo a je vždy, pokud možno, zlikvidovat velitele. O tom svědčí mnoho pokusů o jejich likvidaci různými způsoby o atentáty. Ovšem, vzhledem k tomu, si tito zabezpečují i co nejlepší ochranu, takže se to málokdy povedlo.

quentos

Já zas nerozumím logice, podle které píšeš zásadně dvě tečky místo tří a mezery před otazníkem.

  1. Je to neuvěřitelné, ale i ve válce platí nepsaná pravidla boje.
  2. Zabitím velitele by daleko více ztratili než získali. Vojsko bez velitele by začalo bezhlavě pálit do nepřítele a zapříčinilo by velké a zbytečné ztráty na životech. A navíc by tento zmatek netrval dlouho, protože velení by co možná nejdříve někdo převzal (typicky druhá nejvyšší šarže v poli). Proto si jsou válčící vojáci vědomi toho, že daleko lepší a taktičtější je velitele zajmout – je to výborný prostředek vyjednávání (resp. v mnoha případech až vydírání).

dubraro

Protože velitelé se schovávají vzadu a nechávají za sebe zemřít jiné.